Uzi

Po vzniku státu Izrael v roce 1948 a následující vítězné válce za nezávislost se v čerstvě vzniklé izraelské armádě (IDF) nacházela směs všemožných zbraní, vesměs válečných přebytků německého a britského původu. Tyto zbraně používaly různé náboje a byly logistickou noční můrou. Izraelské síly potřebovaly jednotnou zbraň. Důstojník Uziel Gal (původním jménem Gothard Glas) navrhl samopal, který měl nahradit hlavně britské steny, nepříliš vhodné pro boj v poušti. Gal využil dva hlavní rysy, prvním byl zásobník vkládaný do pistolové pažbičky, druhým závěr obklopující hlaveň. V samopalu běžné konstukce je hlaveň, za ní závěr a potom vratná pružina. U samopalů jako je Uzi je závěr z větší části navlečen na zadní část hlavně, tím je možné zmenšit délku zbraně.
Tyto dva prvky byly poprvé použity na experimentálním britském samopalu MCEM 2 z konce 2.světové války. U sériově vyráběných samopalů byly poprvé použity u českoslovenkých samopalů vz.48, známějších spíše pod krycím označením samopal 23/26. Uziel Gal se ale nechal inspirovat jinou československou zbraní a tou byl prototyp ZK 476. Tento samopal se účastnil soutěže na nový samopal pro čsl. armádu, ve které zvítězil Sa 23/25. Uziel Gal pobýval na konci 40.let v Československu a měl možnost vidět prototypy československých samopalů. Izrael měl zájem o nákup samopalů ZK 476 i o licenční výrobu, ale než k obchodu došlo, komunisté zastavili podporu státu Izrael, protože se začal ubírat jiným směrem.

Samopal Uzi se začal vyrábět roce 1954. Podobně jako československé samopaly využíval především lisovaných součástek z ocelového plechu a svařování. Pažba a předpažbí bylo vyrobeno z bakelitu. Původní verze měla pevnou odnímatelnou dřevěnou pažbu, později se začala vyrábět verze se skládací opěrkou, vyrobenou opět z plechových výlisků. Licenčně se vyráběl také v Belgii.

Uzi ve Vietnamu patřil k raritám. Vyskytl se u MACV-SOG a zbraně měla obstarat CIA.

 

Uzi

    
  Náboj.........................................9 mm Luger
 Délka.........................................470 mm
 Délka s opěrkou............................640 mm
 Délka hlavně................................259 mm
 Hmotnost....................................3,6 kg
 Zásobník.....................................25 / 32 / 64 nábojů
 Způsob střelby.............................J/D
 Kadence......................................550 - 600 ran/min

Vaughn Bell, MACV-SOG CCN na vrcholku Marble Mountain. Pravděpodobně rok 1971.
 
Snad všichni, kdo se zajímají o vietnamskou válku, znají fotografii, kdy šéf Národní policie Nguyen Ngoc Loan popraví na ulici důstojníka VC. Toto je jedna z fotografií, která popravě předcházela. Muž s uzi je nejspíš z Národní policie.