Smith & Wesson M39

Smith & Wesson M39 je první dvoučinná automatická pistole vyráběná ve Spojených státech. Vývoj začal v roce 1949, v roce 1955 se začal prodávat na civilním trhu.

U jednočinných pistolí (Browning HP, Colt M1911) má spoušť pouze jednu funkci, spustí natažený kohout či úderník, který udeří na zápalku náboje. Pokud chce střelec nosit nabitou pistoli, má dvě možnosti. Buď musí před prvním výstřelem natáhnout kohoutek, což je sice malé, ale přeci jen zdržení, nebo může nosit zbraň s nataženým kohoutem, to ale není příliš bezpečné.
U dvoučinných systémů dochází promáčknutím spouště i k natažení kohoutu. Střelec může nosit nabitou zbraň se spuštěným kouhoutkem, v případě potřeby zbraň vyndá a pouze stiskne spoušť.
Jednočinná (Single Action - SA) i dvojčinná (Double Action - DA) spoušť mají své výhody i nevyhody. Dvojčinná spouť vyžaduje větší sílu a střelba je tedy méně přesná. Většinou jde ale používat dvoučinné systémy i jako jednočinné, tedy natáhnout kohout např. palcem a stisknutím spouště se pouze spustí.
Jednočinná a dvoučinná spoušť má mnohem větší vliv u revolverů, kdy u jednočinné spouště musí střelec natáhnout kohout po každém výstřelu. U automatických pistolí se to týká pouze prvního výstřelu, potom se u obou systémů o natažení kohoutu stará automatika. Však také Colt začal svůj první dvoučinný revolver prodávat už v roce 1877.

Smith & Wesson M39 používali ve Vietnamu příslušníci SEAL.

 

S&W M39

    
  Náboj.........................................9 mm Luger
 Délka.........................................192 mm
 Délka hlavně................................102 mm
 Hmotnost....................................780 g
 Zásobník.....................................8 nábojů

2x výřez z fotografií SEALs, které pro LIFE pořídil fotograf Co Rentmeester. Dole původní celé fotky.