Stevens 77E

Na to, že Stevens Model 77E byl jednou z nejrozšířenějších "pump action" brokovnic ve vietnamské válce, je o něm překvapivě málo informací. Zvlášť vypátrat, kde má tato zbraň počátek. Stevens 77E pravděpodobně vychází z rodinky brokovnic vyráběných jako Savage 30, Stevens/Springfield/Savage Model 67 a Model 77. Tyto modely se vyráběly v 50.letech v různých sériích odlišených písmeny (např. 77A, 77D) pro civilní trh. Modely a série měly některé rozdílné díly, ale většina dílů byla společných. Samozřejmě se mohly lišit délkou hlavně, použitým dřevem apod.

Z této rodiny vychází i Stevens/Savage 69R, známý jako "Police Riot Gun", který se začal vyrábět patrně v roce 1958. Stevens 77E je jeho vojenská obdoba, od 69R se liší minimálně. "Policejní" 69R měl mít kovové díly lesklé, kdežto "vojenský" 77E matné. Stevens 77E byl především určený pro jihovietnamské spojence, hlavně pro nepravidelné nebo polovojenské jednotky typu milice nebo domobrana. Z toho důvodu měla většina brokovnic kratší pažbu než běžné americké brokovnice, aby se lépe držela menším Jihovietnamcům. Vnější kovové díly brokovnice Stevens 77E nesly povrchovou úpravu parkerizací. Obě strany receiveru byly označeny písmeny "U.S.". Hlaveň a receiver měly vyražené písmeno "P" jako tormentační značku pro vojenské zbraně. Stevens 77E (i 69R) měly hlaveň o délce 20 palců (51 cm) a oka pro uchycení nosného řemenu. Přední úchyt existoval ve dvojím provedení. Na starších zbraních byla na hlavni objímka s okem, novější provedení mělo oko na konci zásobníku.

Ozbrojené síly začaly s nákupem Stevense 77E patrně v roce 1963. Jak je napsáno výše, většina byla určená pro jihovietnamské síly, ale v průběhu války byla část zbraní "odkloněna" k americké armádě a Námořní pěchotě. Pro ozbrojené síly bylo vyrobeno téměř 70 000 brokovnic Stevens 77E a byla to nejrozšířenější brokovnice ve Vietnamu. Koncem 60.let údajně armáda nakoupila a ve Vietnamu použila i menší množství "policejního" Savage (Stevens) 69R.

 

Stevens 77E

    
  Ráže..........................................12 mm
 Délka......................................... ? mm
 Délka hlavně................................510 mm
 Hmotnost....................................2,9 kg
 Zásobník.....................................4+1

Na vyobrazení z armádního manuálu "NSN 1005-00952-4063" z července 1963 je vidět starší provedení předního oka pro nosný řemen.
Pfc Joseph A. Lylery (1st Infantry Division) během operace Mastiff.
Poblíž Dau Tieng, 28.únor 1966