Sten Gun

Sten vznikl na počátku Druhé světové války, kdy Velká Británie potřebovala lehkou pěchotní zbraň, která mohla být rychle a levně vyráběna. Sten gun měl minimum obráběných dílů, většina dílů byla lisovaných. Británie v té době kupovala americké samopaly Thompson, ale za cenu jednoho thompsona mohla vyrobit 15 stegunů. Samopal měl i své nedostatky, zvlášť u nás nemá dobou pověst vzhledem k jeho selhání během atentátu na Heydricha, ale i tak to byla zbraň, která pomohla vyhrát Británii válku. Sten byl vyráběn v několika verzích, vyrobeno bylo přes 3 milióny kusů.

 

Sten Mk II

    
  Náboj.....................................9 mm Luger
 Délka.....................................762 mm
 Délka hlavně...........................197 mm
 Hmotnost...............................2,8 Kg
 Zásobník.................................32 nábojů
 Způsob střelby........................J/D
 Kadence.................................540 ran/min

Ve Vietnamu používali sten bojovníci Vietkongu, i když patrně nebyl moc rozšířený. Nejčastěji je vidět zbraň, která je obdobou britské verze Mk II. Po Druhé světové válce měl Vietnam vyrábět vlastní kopii stengunu označovanou jako Namdinh, podle města Nam Dinh, kde se samopal vyráběl.
Stenguny používali i Američané, v tomto případě se jednalo o verzi Mk IIS opatřenou tlumičem. Nosili ji příslušníci MACV-SOG a LRRP, většinou jako druhou zbraň pro zvláštní účel, který vyžadoval tichou střelbu.

Zabavené zbraně vietkongu. Kromě Stengunu je vidět Madsen, Thompson, karabina M2, puška M1 Garand, nahoře visí "home made" pistole.
Soc Trang, 1963-64
Další Sten zabavený vietcongu.
Sten Mk IIS u MACV/SOG.