RPD

Během Druhé světové války vyvinul Sovětský svaz nový středně výkonný náboj 7,62x39 mm. První zbraně pro tento náboj byly karabina SKS, útočná puška AK-47 a lehký kulomet RPD - Ručnoj pulemjót Degťarjeva. Konstruktér Vasilij Degťarjev při návrhu RPD vycházel ze svého kulometu DP. Do výzbroje Rudé armády byl RPD přijatý už v roce 1944, během války byla vyrobena omezená série zbraní. Ke skutečné masové výrobě a rozšíření došlo až v roce 1953. V Sovětské armádě zastával roli automatické (podpůrné) zbraně družstva. Ve výzbroji Sovětské armády vydržel celkem krátkou dobu, v 60.letech začal být nahrazován Kalašnikovou zbraní RPK. V průběhu služby byl RPD upravován, V Sovětském svazu vznikly čtyři modely, které se lišily detaily. Nejpodstatnější změnou byly asi krytky, které chránily nabíjecí mechanismus před nečistotami v době, kdy v něm nebyl založen nábojový pás. Krytky byly použity na třetím modelu, který měl také nové provedení napínací páky.
Poslední modely byly poskytnuty pro licenční výrobu. V Severní Koreji se vyráběl RPD pod označením Typ 62, v Číně jako Typ 56. Čína provedla další úpravu označovanou jako Typ 56-1. Tento model má v pažbě schránku na nářadí, kde je i skládací vytěrák. Ten byl u všech předešlých modelů umístěn na zbrani a je to nejspíš nejsnáze rozpoznatelná odlišnost.

 

RPD

    
  Náboj.........................................7,62x39 mm
 Délka.........................................1 036 mm
 Délka hlavně................................520 mm
 Hmotnost (bez nábojů)..................6,9 Kg
 Zásobník.....................................100 nábojů
 Způsob střelby.............................D
 Kadence......................................650 ran/min

Bojovníci vietkongu během ofenzívy Tet v Hué v roce 1968.
 
Čínský Typ 56 (56-1 ?) na saigonské výstavě zbraní zabavených VC.
 
Američan s ukořistěným RPD. Na této fotografii je dobře vidět zaklopená napínací páka.
 
Zbraně použité při útoku na základnu v Con Thien v květnu 1967.
 
Detail zbraní. RPD uprostřed a vpravo mají zřetelně vidět tyčku vytěráku. Zbraň vlevo nemá vytěrák, ale ani není vidět výřez v napojení pažby, ve kterém je uložen konec tyčky vytěráku. Mělo by se tedy jednat o Typ 56-1.