Remington 870

Ve své historii vyráběl Remington několik typů "pumpovacích" brokovnic (modely 10, 17, 29, 31), ale žádná z nich nebyla prodejní trhák. I nejúspěšnější z nich, model 31, zůstával ve stínu úspěšného winchesteru 12. V roce 1951 proto přišel s výrobou nové brokovnice Remington 870, která se skutečně stala prodejně úspěšnou a také jednou z nejnámějších "pump action" brokovnic.

Remington 870 byl ve Vietnamu údajně nejvíce vidět mezi příslušníky USMC. Existují ovšem i názory, že to je nesmysl, že Model 870 ve Vietnamu vůbec nebyl a už vůbec ne mezi mariňáky. Tento názor patrně vychází z toho, Remington 870 Mk.1, určený přímo pro Námořní pěchotu, se začal vyrábět až v polovině 70.let. Sbor námořní pěchoty ovšem mohl nakoupit běžné komerční modely brokovnic. Kromě Námořní pěchoty se dal údajně Remington 870 zahlédnout i mezi armádní pěchotou a členy Special Forces a jak je vidět z fotografie, i mezi vojenskou policií.

Na stránce o M16 je zmíňka o agentuře ARPA a projektu AGILE. Tento projekt se netýkal pouze M16, úkolem bylo pomoci najít vhodnou výzbroj a vybavení vojenským a polovojenským silám zapojených do konfliktů ve vzdálených oblastech. V první řadě se to týkalo Vietnamu. V rámci projektu se zkoumalo jaké vlastnosti by měl mít protipovstalecký letoun, testovaly se obrněné transportéry, běžné střelné zbraně jako M16, Stoner 63 i méně běžné, jako pistole na mikrorakety.
Jedním z úkolů byl najít vhodnou brokovnici pro polovojenské i vojenské síly, která by se dala použít třeba při obraně vesnic. Zkoumat se mělo i jaký typ brokovnice je nejvhodnější pro vojenské použití, jestli brokovnice s napínací pákou, se zavěrem ovládaným pohyblivým předpažbím (pump action) nebo poloautomatická brokovnice. Součástí testů měly být i polní testy přímo ve Vietnamu.
Mezi "pump action" brokovnicemi se testoval i Remington 870, přeprava k testům ve Vietnamu byla dohodnuta na 15.srpna 1963.

 

Remington 870

    
  Náboj......................................... mm
 Délka......................................... mm
 Délka s vysunutou pažbou.............. mm
 Délka s opěrkou............................ mm
 Délka hlavně................................ mm
 Hmotnost.................................... g
 Zásobník..................................... nábojů
 Způsob střelby.............................J/D
 Kadence...................................... ran/min

Vojenský policista s brokovnicí Remington 870 v Saigonu
 
Remington 870 pravděpodobně u ARVN.