Owen Mk 2/3

Prapředka australského samopalu vytvořil doma mladý, 23-letý Evelyn Owen. Tento prototyp měl bubnový zásobník, byl v ráži .22 a příliš se nehodil pro vojenské použití. Owen nabídl zbraň armádě, ale ta jí odmítla. Následně se Owen přihlásil k vojenské službě a svou zbraň zanechal v pytli, opřenou o dům. Tam jí objevil jeho soused Vincent Wardell, manažer továrny Lysaght Works. Wardella zaujala jednoduchost zbraně a přesvědčil Owena, aby znovu nabídl zbraň armádě. Po vypuknutí války projevila armáda jistý zájem a tak vznikla zdokonalená verze, na které pracoval také Wardellův bratr Gerard (vrchní inženýr Lysaght) a zbrojíř Freddie Kunzler. Prototyp byl zhotovený během tří týdnů, ale dál nastalo zdržení, protože u prototypů se z různých důvodů měnila ráže. Konečně v září 1941 proběhly srovnávací testy mezi owenem (v ráži 9 mm a .45 APC), thompsonem a stenem, ze kterých vyšel owen jako nejspolehlivější zbraň. Zbraň mohla jít do sériové výroby, která probíhala u firmy Lysaght. Během druhé světové války bylo celkem vyrobeno asi 45 000 samopalů ve dvou verzích označovaných jako Mk I/42 a Mk I/43. Obě verze se moc nelišily, Mk I/42 měl pažbu z kovové pásoviny, hlaveň měla krátké žebrování a samopal měl plné tělo. Verze Mk I/43 měla pažbu dřevěnou, hlaveň bez žebrování a odlehčené tělo zbraně.

Obě tyto verze jsou ovšem záležitostí Druhé světové války. V 50.letech proběhla modernizace samopalu. Zbraň dostala trochu pozměněnou dřevěnou pažbu, jinou hlaveň se záchytem na bodák, odlehčené tělo jako má Mk I/43 a přepracovanou pojistku. Tato modernizovaná verze nesla označení Mk 2/3 a právě tuto verzi měli ve Vietnamu australští vojáci.

Owen Mk 2/3*

   
Náboj.....................................9 mm Luger
Délka.....................................813 mm
Délka hlavně...........................247 mm
Hmotnost..............................4,2 Kg
Zásobník.................................33 nábojů
Způsob střelby........................J/D
Kadence.................................700 ran/min
 
* Technické údaje platí pro Owen Mk 1/43

 

Na tomto snímku je vidět, že ne všechny modernizované oweny měly odlehčené tělo. A rozhodně to není jediný kus.

Fotografie byla pořízena na lodi HMAS Sydney 27.května 1965, tedy v den kdy loď vyplula, aby do Vietnamu dopravila 338 mužů 1st RAR (operace Trimdon).

Příslušník 1st Royal Australian Regiment se samopalem Owen Mk 2/3.
1965
Australan s owenem (bez zásobníku) v Bien Hoa.
Hezký barevný snímek owena, bohužel mi není úplně jasné, kdo samopal drží. Snímek by měl pocházet ze série, kterou pořídil fotograf LIFE Co Rentmeester v deltě Mekongu s příslušníky US Navy a SEAL. Měl by to tedy být americký námořník, proč ale drží owena, to mi není známo.