Madsen M/50

Samopal byl výrobkem dánské společnosti Dansk Industrie Syndicat AS, ale podle svého zakladatele, kterým by Vilhelm Herman Oluf Madsen byla společnost známa jako Madsen.
Madsen M/50 (z roku 1950) byl mírně vylepšený model samopalu Madsen M/46 (z roku 1946). Opět se jednalo o klasický samopal, který ke své činnosti využíval zpětného rázu a který byl uzpůsoben pro rychlou a levnou výrobu. Tělo samopalu bylo vylisované ze dvou plechových dílů, které tvořily levou a pravou polovinu a vzadu byly spojeny klouby ramenní opěrky. Při rozborce se u hlavně vyšroubovala objímka a oba díly se rozevřely, přičemž součástky držely v pravé polovině. Při střelbě bylo nutné držet samopal za objímku zásobníku, protože u ní byla automatická pojistka.

Ve Vietnamu se madseny objevily patrně v roce 1961 u poradců od Special Forces, v době, kdy se rozebíhala významější pomoc Jižnímu Vietnamu. Zbraně údajně dodala CIA proto, aby v případě zajetí měli u sebe američtí vojáci "sterilní" zbraň, jejíž původ nebyl ve Spojených státech. Možná to mělo spojitost s tím, že v té době se za podpory CIA spustily programy CIDG nebo Mountain Scout.

 

Madsen M/50

    
  Náboj.........................................9 mm Luger
 Délka.........................................530 mm
 Délka s opěrkou...........................780 mm
 Délka hlavně................................200 mm
 Hmotnost....................................3,2 kg
 Zásobník.....................................32 nábojů
 Způsob střelby.............................D
 Kadence......................................550 ran/min

Americký poradce u ARVN se samopalem Madsen M 1950.
1961
Příslušník Special Forces u horského kmene Rhadé.
Zabavené zbraně vietkongu. Kromě Madsenu je vidět Stengun, Thompson, karabina M2, puška M1 Garand, nahoře visí "home made" pistole.
Soc Trang, 1963-64