Browning Automatic Rifle M1918A2

1.světová válka byla první válkou, ve které byly ve velkých počtech nasazeny kulomety, které kosily pěchotu. Kulomety ale v té době vyžadovaly obsluhu více lidí, byly těžké a nesnadno přenosné, hodily se spíše do obrany. BAR byl zamýšlený jako lehká, snadno přenosná automatická zbraň, která mohla poskytnout přímou palebnou podporu pěšákům v pohybu, krýt pěchotu aby se dostala do vzdálenosti, ze které mohla zničit nepřátelské kulomety, například granáty. BAR v podstatě plnil stejnou úlohu jako dnešní SAW (Squad Automatic Weapon), i když během 1.světové války nebyly v každém družstvu (k tomu došlo až během 2.světové války).
Během 1.světové války byly americké síly ovlivněny francouzskou armádou a její doktrínou. V případě BAR to byla představa "walking fire". Ve francouzké armádě tuto roli plnil lehký kulomet (automatická puška) Chauchat, nechvalně proslulý svojí nespolehlivostí. Chauchat byl i ve výzbroji amerických expedičních sil, ale díky BAR získala americká armáda vlastní spolehlivý lehký kulomet. BAR se začal vyrábět v roce 1917, ale označen je jako M1918, to aby se nepletl s Browningovým kulometem M1917 (předchůdcem M1919).
V roce 1930 byl BAR modernizován na verzi M1918A1. Tato verze měla jiné hledí, snížené předpažbí a dvounožku, která se montovala na plynovou trubici. Před 2.světovou válkou přišla do výzbroje verze M1918A2. Tato verze měla hledí podobné jako měl kulomet M1919, jinou dvounožku montovanou na hlaveň a pažba dostala opěrku pro větší stabilitu při střelbě vleže. Předchozí verze mohly střílet jednotlivými nebo dávkou, verze M1918A2 mohla střílet pouze dávkou, ale dala se přepínat rychlost střelby mezi 350 a 550 ran/min. Verze M1918A2 se používala během 2.světové války i ve válce v Korei. Po korejské válce byl vyřazen z americké výzbroje, ale nahradil ho až kulomet M60.

Na počátku vietnamské války byl BAR M1918A2 ve výzbroji jihovietnamské armády, ve výzbroji ho měly i jihokorejské jednotky. BAR používaly také jihovietnamské nepravidelné jednotky. V poměrně velkých počtech byl BAR zabavován i vietkongu.

BAR M1918A2

   
Náboj..................................... .30-06
Délka.....................................1 214 mm
Délka hlavně...........................610 mm
Hmotnost (s náboji)..................8,8 Kg
Zásobník.................................20 nábojů
Způsob střelby........................D
Kadence.................................350 / 550 ran/min

Jihovietnamsští výsadkáři s BAR během buddhistického povstání v Da Nangu v prosinci 1966. Zajímavé je i hnědé předpažbí u pušky M16. Nezdá se, že by to byla barevná odchylka fotografie, ale že předpažbí je skutečně hnědé. Mohlo by se tedy jednat o jednu z pušek M16 Model 601, dodanou ARPA. Výsadkáři tehdy obdrželi 390 kusů.

Část zbraní, které zabavila 3.brigáda 1.pěší divize během operace Cedar Falls. Největší pozornost sice poutá puška Mosin-Nagant ve středu snímku, ale nalevo od ní jsou vyrovnány kulomety BAR M1918A2. Napravo pak pušky Mauser 98k. Za puškou Mosin-Nagant se skrývá ještě kulomet Chaterellaut M 1924/29.