M551 Sheridan (Armored Airborne/Reconnaissance Assault Vehicle)

M551 Sheridan byl lehký tank, určený k průzkumu a do výzbroje výsadkových divizí, protože mohl být přepravován vzduchem. Byl vyráběn v letech 1966 až 1970 a celkem byly vyrobeny 1 662 stroje. Tank měl ocelovou věž, ale korbu z tvrzených slitin hliníku. Právě korba byla náchylná na snadné poškození minami a RPG, což se projevilo i ve Vietnamu. Kontroverzní byla také výzbroj tanku. Hlavní zbraní byl kanón ráže 152 mm, který fungoval zároveň i jako raketomet pro protitankové, vodičem řízené střely Shilelagh. Pro kanón se používalo beznábojnicové střelivo - prachová nálož (pohonná směs) měla sama vyhořet. Ale ve vlhkém prostředí byly s úplným vyhoříváním někdy problémy, proto se zpočátku ani nedoporučovalo nasazení ve Vietnamu. Při střelbě nestačil podvozek pojmout zpětný ráz, takže se předek tanku silně nadzvedával (vyjímkou byla protipěchotní munice s flešetkami, která měla menší prachovou nálož).

První sheridany byly do Vietnamu dopraveny v lednu 1969. Byly jimi přezbrojovány jednotky obrněné kavalérie a s tím souvisí i protichůdné hodnocení tanku. Část posádek přešla z M113 a ty byly většinou s M551 spokojeny, protože přešly na silnější stroj s lepší výzbrojí. Další část posádek ale přešla z M48A3 a ty byly samozřejmě nespokojeny. Sheridan vyžadoval častější údržbu, kvůli komplikované elektronice byl poruchovější. Když najel M48A3 na minu, obvykle byl pouze poškozen, M551 byl třeba zničen, s usmrcením nebo zraněním posádky. Sheridan měl nižší rychlost střelby, kvůli beznábojnicovému střelivu bylo nutné kanón odvětrávat mezi střelbou ("profoukout" stlačeným vzduchem).
Sheridan měl ale i dobré vlastnosti. Díky své nížší hmotnosti nebyl M551 tak náchylný k zapadnutí, navíc měl kvalitní podvozek, který tanku dával dobrou obratnost, pohyblivost a průchodivost terénem.

 

M551 Sheridan

Základní technické údaje:

    
 Délka..........................................6,3 m
 Šířka..........................................2,8 m
 Výška.........................................2,9 m
 Max. rychlost...............................70 km/h
 Dojezd........................................500 km
 Svislá překážka.............................0,8 m
 Příkop.........................................2,5 m
 Hmotnost ...................................15 820 kg
    
 Motor: vznětový 6válec Detroit 6V-53T
 Výkon motoru...............................224 kW
 Posádka......................................4
    
  Výzbroj:
1x kanón/raketomet M81 ráže 152 mm
1x spřažený kulomet M73 ráže 7,62 mm
1x kulomet M2 HB ráže 12,7 mm

M551 Sheridan, rota C, 11.pluk obrněné kavalérie. Poblíž Loc Ninh, 1969.
Sheridan 3.skvadrony 4.kavalérie, náležející k 25.pěší divizi.
 
M551 Sheridan poblíž Khe Sanh, během operace Dewey Canyon, únor 1971.