Hodnostní označení ARVN (Luc quan)

Generálové

od
1964

do
1964

viet.

Chuan tuong

Thieu tuong

Trung tuong

Dai tuong

Thong tuong

US
ekv.

Brigadier General

Major General

Lieutenant General

General

General of the Army

Vyšší důstojníci

od
1964

do
1964

viet.

Thieu ta

Trung ta

Dai ta

US
ekv.

Major

Lieutenant Colonel

Colonel

Důstojničtí zástupci a nižší důstojníci

od
1964

do
1964

viet.

Chuan uy

Thieu uy

Trung uy

Dai uy

US
ekv.

Warrant Officer

Second Lieutenant

First Lieutenant

Captain

Poddůstojníci

od
1964

do
1964
   

viet.

Trung si

Trung si nhat

Thuong si

Thuong si nhat

US
ekv.

Sergeant

Staff Sergeant

Sergeant First Class

Master Sergeant

Mužstvo a poddůstojníci

 

Bez
označení
hodnosti

viet.

Binh nhi

Binh nhat

Ha si

Ha si Nhat

US
ekv.

Recruit

Private

Private First Class

Corporal

Upozornění: Jihovietnamské hodnosti berte s určitou rezervou, nikde se mi nepovedlo najít nějaký oficiální nebo aspoň oficiálně se tvářící materiál. Největší zmatky mám asi kolem hodností Chuan uy a to jak kolem podoby hodnosti, tak amerického ekvivalentu. Někde se uvádí, že to byla obdoba Warrant Officera, někde že hodnost byla něco na způsob kadeta či aspiranta. Také u hodností poddůstojníků by bylo vhodnější napsat "podobná americká hodnost" než "US ekvivalent" (tedy hodnost stejná nebo rovnocenná). Rovněž nejsem úplně přesvědčen o tom, že existovala pětihvězdičková generálská hodnost, mám za to, že žádný z jihovietnamských generálů jí nenosil, ale je možné, že hodnost existovala, ale udělovala by se jen za určitých okolností.

Generálové a důstojníci
Starší typ hodností se používal od roku 1955 až do roku 1964 nebo dokonce až do roku 1968. Hlavním rozlišovacím znakem u hodností byla barva a počet květů u důstojníků, u generálů počet hvězd. Dobře je to vidět u staršího typu označování, kdy se podklad liší maximálně šířkou a ornamenty na zlatém proužku. U novějšího typu mohl být pomocným znakem příčný proužek použitý u hodností vyšších důstojníků. Lemování na novějším typu nebylo součástí hodnosti, byla to jen ozdoba na určitém druhu uniformy. Lemování na některých uniformách vůbec nebylo, vidět je to u hodností Thieu uy, Thieu ta, nebo generálské Trung tuong. Nebylo to tedy jako např. v české armádě (zlatá hvězda = podporučík, zlatá hvězda se zlatým lemováním = major).

Poddůstojníci a mužstvo
Hodnosti poddůstojníků se nosily na levém rukávu. Hodnosti podůstojníků a mužstva zůstaly stejné, změněny byly jen hodnosti Thuong si a Thuong si nhat.

Na obrázcích je několik typů hodností i jak hodnosti vypadaly ve skutečnosti.