Vietnamský válečný deník

Chris Bishop
VIETNAMSKÝ VÁLEČNÝ DENÍK

Vietnam War Diary

Vydalo nakladatelství Naše Vojsko, 2005, 254 stran

 

Vietnamský válečný deník sice nesleduje válku den za dnem, nýbrž měsíc za měsícem, (měl by to tedy být válečný měsíčník :-), ale to nic nemění na tom, že je to zajímavý příspěvek k tématu. Není to totiž autorův původní text, celá kniha je totiž poskládaná z dobových novinových článků. Takže máte možnost vidět nejen o čem se psalo, ale i jak se o tom psalo.

Každému měsíci je věnována dvoustrana (tady bych měl podotknout něco k velikosti knihy, zase jde o "velkou knihu se spoustou obrázků", čili formát širší A4), na každé dvoustraně je sloupek s nejdůležitějšími událostmi měsíce a zbytek zabírají články a fotografie. Průměr bych odhadl tak 4 články a 3 fotky na dvoustranu. Články jsou někdy více, někdy méně zajímavé - všeobecná zpráva o incidentu v Tonkinském zálivu mě nic nového nepřináší, kromě poznatku, v jakém stylu o něm noviny psaly. I takové články se v knize najdou, protože vás vlastně pomocí novin provází celým vývojem války, ale tyhle všeobecné články jsou doplněny dalšími, které dokreslují kolorit války. Dalo by se říci, že čím déle válka trvala a byla problematičtější, tím zajímavější články. Je to takový vietnamský pel-mel, jsou tu zprávy z bojiště, armáda, letectvo, mariňáci i námořnictvo, také Australané nebo Jihokorejci, "oslavné" články i zprávy o vzpourách a drogách. Druhá strana mince - i když je to zajímavé, jsou to všechno jen střípky událostí. Na to bych chtěl upozornit hlavně proto, že knihu je ještě možné koupit a není zrovna levná (cena kolem 600 Kč).

Osobně bych měl ke knize jen dvě výtky a to malý výběr novin, ze kterých kniha čerpá - nejčastěji jsou to New York Times a Star & Stripes. Píšu nejčastěji, ne pouze - protože v knize jsou zprávy i z jiných novin nebo časopisů, někdy i osobní vzpomínky vojáků. Druhá výtka se týká popisků nebo komentářů k obrázkům, u kterých není jasné, jestli jsou původní - u některých je jisté, že tomu tak není, např. komentář "Kdyby pomilováníhodný mimozemsťan Stevena Spielberga existoval už kolem roku 1970, nepochybně by se stal... atd." určitě nepochází z roku 1969.