Vietnamská válka

Vietnamská válka VIETNAMSKÁ VÁLKA

Vydalo nakladatelství Naše vojsko, 1983, 208 stran

 

 

Podle informace z přebalu je kniha prací československo-vietnamského kolektivu, PhDr. RNDr. Františka Šity, prof.dr. Nguyena Khac Viena, Marcely Sainerové, staršího plukovníka Dao Van Xuana a Ing. Phan Dang Dieu.

Kniha by se mohla jmenovat Vietnamské války, pokud tedy autoři nemají na mysli, že dějiny Vietnamu jsou jednou velkou válkou, protože po seznámení s prvním výskytem člověka na území dnešního Vietnamu následuje přehlídka válek a povstání, která končí čínským útokem na Vietnam v roce 1979.

O období 1965 - 1968 nemohu bohužel nic napsat, protože knihu jsem měl půjčenou z knihovny a 13 stránek, které jsou tomuto období věnovány, si vzal některý z předcházejících čtenářů na památku.

V období 1969 - 1975 je několik stránek o použití defoliantů (Agent Orange, Agent White, Agent Blue), z pozemních akcí je tu neúspěšná operace "Lam Son 719", které se americké pozemní jednotky nezúčastnily. To však není uvedeno, naopak autoři píší, že se jednalo o operaci "Dewey Canyon II" (tato operace předcházela "Lam Son 719, byla při ní odblokována silnice č.9), s účastí 1.brigády 5.pěší divize a 101.Airborne. O ostatních akcích jsou tu spíše stručné zmínky, například "Easter Invasion" (zde je to generální ofenzíva) je věnován jeden odstavec.