Vydala Agentura Cesty, nakladatelství a vydavatelství, 1995, 176 stran
Hned v úvodu si dovolím poznámku, že v případě této knihy by stačil název Historie vietnamské války, někdo (třeba já) by si pod názvem úplná historie mohl představovat bůhví co všechno zde nenajde a mohl by být zklamán. Tím nechci říct, že kniha je vyloženě špatná, jen mám o úplnosti jinou představu než autor, zvlášť, když se podívám na původní anglický název, kde je ještě slovo Military.
Vynechat situaci, ve které se nacházela Indočína po druhé světové válce, v knize o "Vietnamu" snad ani nejde. Kapitola sledující vývoj po druhé světové válce (nejen ve Vietnamu, ale i v Laosu a Kambodži) po vstup Američanů do války v roce 1964, má něco málo přes třicet stran. Dalších třicet stran je věnováno období od amerického zapojení po ofenzívu TET. Nečekejte žádné úplné informace o jednotkách, dozvíte se, že ve Vietnamu byla 1.jízdní divize, 1. pěší divize a 101.výsadková. Autor Vás seznámí, jakým způsobem vedli Američané válku, tu se zmíní o Ho Či Minově stezce, tady o postřicích defolianty, na závěr vzpomene bitvu na Ia Drang a bum, už tu máme TET.
Ofenzíva TET je rozepsaná na padesáti stranách. Rozsah stran uvádím schválně,
aby jste měli představu o tom, jakým způsobem autor předkládá úplnou historii
vietnamské války. Ofenzíva TET je určitě důležitá a patrně i zlomová akce této
války, ale takhle to vypadá, že Amíci přijeli do Vietnamu, chvíli si tam
nechávali nakopávat prdel, kde se vzal tu se vzal TET, následuje "Zkouška
vietnamizace" (34.stran) a je po válce. Nemůžu sice říci, jak to bylo doopravdy,
protože jsem za:
a) ve Vietnamu nebyl a neválčil
b) koncem šedesátých let jsem měl úplně jiné starosti, z nichž nejdůležitější
byly - mám hlad, kde je dudu a co mi to sakra teče do dupaček. Přesto se mi zdá
historie války daleko líp popsaná třeba v knize Daniela Kamase "Válka ve
Vietnamu 1964 - 1975".
Možná, že síla knihy nemá spočívat v textu, ale ve fotografiích, čemuž by odpovídal formát knihy (37 x 27 cm) a použitý papír (to jako že ten papír je hezkej, ne že ho už někdo použil). Fotografií je asi 280, některé celostránkové nebo i dvoustránkové. Kromě vojáků, letadel, bojové techniky atd. jsou na nich také politici, záběry z demonstrací apod. Porovnáním počtu fotografií s celkovým počtem stran musí být také jasné, že textu moc není. Ve zmiňované kapitole o americkém zapojení před ofenzívou TET, ze třiceti stran by samotný text zabíral asi 8 stránek. Úplná historie vietnamské války je prostě velká kniha se spoustou fotografií.