Udeř kdykoli kdekoli

Phillip D. Chinnery

ANY TIME, ANY PLACE

V edici Military vydalo nakladatelství Jota, s.r.o., 1997, 356 + 32 stran

Udeř kdykoli kdekoli

Chinnery je považován za specialistu na "Vietnam", je také autorem knihy "Vietnam - vrtulníková válka" (kdo se lekl toho, že mu chybí v knihovně, může se uklidnit, mám za to, že česky dosud nevyšla). Kniha, která česky vyšla - Udeř kdykoli kdekoli má na přebalu ještě podtitul "Vznik a historie vzdušných komand USAF". Chinnery měl původně v plánu napsat knihu o působení Speciálních operačních perutí za vietnamské války. Svoje plány změnil poté, co zjistil, že historie Aircommandos sahá až do období druhé světové války. Kniha tedy začíná založením První skupiny Aircommandos. Druhá světová válka, boje Činditů v Barmě zaplňuje něco přes šedesát stran. Jednotky Vzdušných komand byly po skončení války rozpuštěny, jejich historie tak pokračuje začátkem šedesátých let v souvislosti s konfliktem v jihovýchodní Asii.

Zde je popsána asi většina projektů a činností Zvláštních operačních perutí. Telegraficky: projekt "Farm Gate" (Jungle Jim), gunshipy (Spooky, Shadow, Stinger, Spectre), operace "Ranch Hand (postřiky džungle defolianty), projekt "Stray Goose" (C-130 Combat Talon), projekt "Black Spot" (NC-123K), útok na Son Tay, záchranné operace sestřelených pilotů, jednotky Green Hornet a Dust Devil, letouny A-37, A-1, operace proti Ho Či Minově stezce, operace v Laosu a Kambodži. Tyto kapitoly zabírají asi 200 stran, tedy více než polovinu knihy. Zbytek knihy je o operacích, které se zúčastnili příslušníci Special Operations Squadron - operace "Eagle Claw, neúspěšný pokus o vysvobození rukojmích v Iránu (vrtulníky RH-53 nepilotovali příslušníci SOS). Akce na Grenadě, v Panamě, "Pouštní bouře", Somálsko.

Na konci knihy jsou dvě přílohy, "Označování letounů Vzdušného komanda a Zvláštních operačních jednotek z období vietnamské války" (to mě moc potěšilo), a druhá "Organizace skupin Vzdušného komanda během druhé světové války". V knize je také přes šedesát fotografií, více než polovina se jich vztahuje k období vietnamské války.