Sniper - Odstřelovač

Sniper Adrian Gilbert
SNIPER - ODSTŘELOVAČ

Sniper.One-on-One

Vydalo nakladatelství Ivo Železný, 2000, 253 stran

Kniha pro všechny vyznavače hesla "One shot - one kill", je rozdělena na čtyři části. První část je o počátcích střelby ze zálohy, o americké občanské válce a střelbě ze zálohy v 19.století.

Druhá část knihy je o odstřelovačích v obou světových válkách, ve třetí části - Moderní odstřelovač, která sleduje období od korejské války po současnost, je třicet stran věnováno sniperům ve vietnamské válce.

Válka ve Vietnamu je rozdělena do čtyřech částí. Názvy těchto kapitol napovídají, co je jejich obsahem - Odstřelovači ze Severu, Odpověď námořní pěchoty, Armádní program střelby ze zálohy, Odstřelovač a technologie. I když třicet stran není zrovna mnoho, je to (alespoň pro mě) zajímavé čtení. Například v kapitolce o severovietnamských odstřelovačích je popsán trik, kdy se komunistický sniper v noci proplazil mezi dvě americké jednotky, na každou vystřelil několik ran rozpoutal tak přestřelku mezi těmito jednotkami. Nebo o systému "Žít a nechat žít" ( jak jsem se v knize dočetl, tento způsob byl "zaveden" již za první světové války). Při obléhání Khe Sanh zabili mariňáci postupně dva severovietnamské snipery, jejich místo zaujal třetí, ten ale nikdy nikoho nezasáhl. Mariňáci se rozhodli nechat ho být, aby nebyl nahrazen někým aktivnějším. Tento sniper vydržel u Khe Sanh dva měsíce a nikdy nikoho nezabil. Čtvrtá kapitolka - Odstřelovač a technologie je o používání přístrojů pro noční vidění, tlumičů hluku a kulometů M2 ráže .50 odstřelovači ve Vietnamu.

Ve čtvrté část knihy, nazvané Válečné zbraně, jsou popsány sniperské pušky a používané střelivo. Kniha obsahuje také 16 stran fotografií sniperů a sniperských pušek