Odstřelovači ve Vietnamu

Michael Lee Lanning
ODSTŘELOVAČI VE VIETNAMU

Inside the Crosshairs
Snipers in Vietnam

Vydal D-Consult, s.r.o, v nakladatelství DEUS, 2003, 263 stran

 

Myslím, že zcela bez obav mohu napsat, že tato kniha je nejlepší knihou o odstřelovačích ve Vietnamu, která u nás vyšla. Toto tvrdit je velmi snadné, protože kromě kapitoly v knize Odstřelovač nevím o žádné jiné, která by u nás vyšla. Jestli existuje ve světě lepší kniha na toto téma nevím, snipeři mě zas tolik neberou, abych knihy o nich kupoval "z venku".

Ne vše v knize se týká Vietnamu. Několik kapitol (asi 50 stran) je o historii střelců, ostrostřelců a o vývoji zbraní a to od doby, kdy první pravěký sniper sebral kámen a trefil jím dalšího ochlupeného prapředka do škéci, přes luky, kuše a střelné zbraně, biblické, starověké a ostatnověké konflikty až na práh vietnamské války.

Pokud budu věřit autorovi knihy, vyštrachat něco o sniperech ve Vietnamu není jednoduché, oficiální dokumenty o nich většinou neexistují (byly buď neúmyslně zničeny nebo ztraceny), nebo jsou velmi stručné, bez podrobností. U jednotek U.S. Army je to navíc komplikované tím, že záleželo na jejím veliteli, jestli v jednotce snipery mít či ne. A jak známo, mnozí z velitelů měli značnou nedůvěru ke všemu, co zavánělo něčím zvláštním, nebo-li speciálním. Autor při psaní vycházel nejen z dostupných oficiálních dokumentů, manuálů a zpráv, ale i z vyprávění lidí, kteří byli přímo u vzniku sniperských škol nebo byli jinačím způsobem "u toho".

Kniha ale není zaměřená na příběhy sniperů (i když nějaké vyprávění v ní také je), nejsou tu žádné "rekordy" typu "komu se podařilo sejmout nejvyšší hodnost". Autor se snažil posbírat fakta o vzniku, výcviku a výzbroji sniperů. Pokud jde o mise sniperů, obecně je sniper známý jako lovec důstojníků, nebo jiných "VIP" osob. Jestli jsem to z knihy správně pochopil, ve Vietnamu bylo jejich poslání trošku odlišné v tom, že bylo jedno, jestli jde o důstojníka nebo obyčejného vojáka či partyzána. Důležité bylo, že je to nepřítel. Protože i samotné založení sniperských škol bylo zapříčiněno tím, že běžná pěchota nepřítele viděla, ale kvůli velké vzdálenosti ho nebyla schopna zasáhnout, nebo naopak nemohla nepřítele najít a to bylo dalším úkolem sniperů. Někde se zašít a počíhat si na něj.

V knize je několik příloh.
A: Systémy odstřelovacích pušek (technická data doplněná o krátký komentář)
B: Osnovy výcviku odstřelovačů (z oběžníku USMC FMFM 1-3B z 5.srpna 1969)
C: Rozvrh doškolovacího výcviku pro průzkumníky-odstřelovače 3.divize USMC
D: Rozkaz 3590.3B 3.divize USMC. Čety průzkumníků-odstřelovačů
E: Výcvik a nasazení odstřelovačů v 9.pěší divizi U.S.Army
F: Rozkaz MACV k bojové studii ST 67-029 "Nasazení odstřelovačů VC/NVA"

Dále je v knize Anotační bibliografie, tedy seznam knih a časopisů o odstřelovačích (nejen z Vietnamu) s krátkou poznámkou o tom, co lze v knize či časopisu nalézt. V knize je také asi dvacítka fotografíí.

Třeba se na stará kolena dočkáme i dalších autorových knih - Inside the LRRPs: Rangers in Vietnam nebo Inside Force Recon: Recon Marines in Vietnam