Muži ve válce

Robert Baar Smith
MUŽI VE VÁLCE

Men at War

Vydala Euromedia Group k.s., 2001

 

Kniha univerzitního profesora a bývalého příslušníka US Army obsahuje 45 příběhů o mužích ve válce (tedy minimálně v jednom případě se mezi muže vetřela i žena...). Příběhy jsou z různých dob, zemí i světadílů. Některé příběhy jsou delší, jiné krátké - jedno či dvoustránkové a ty pak připomínají spíš novinový článek.

Několik kapitol se týká i Vietnamu. Dvě jsou z doby francouzké války v Indočíně a to "Léčka" - smrt Mobilní skupiny 100 na silnici č.19 mezi An khe a Pleiku. Druhý příběh "Anděl" o Geneviere Galardové, zdravotní sestře která "ztroskotala" v Dien Bien Phu, když bylo zničeno její sanitní letadlo i přistávací dráha.

Z "americké války" tu je "Všivé místo k válčení" o tažení z roku 1967 v okolí Dak To, včetně vcelku dost známé bitvy o Hill 875. Tyto tři příběhy jsou z těch delších (12-14 stran). Z těch kratších jedno až dvoustránkových se Vietnamu týkají dva nebo spíše tři příběhy. První je o majoru Bradym, držiteli Kongresové medaile cti, který ve Vietnamu létal jako pilot Medevacu. Druhý "Léčka II" je takový doslov první "Léčky", také nese podtitul "odkaz Mobilní skupiny 100". Odehrává se během pádu jižního Vietnamu v roce 1975. Poslední kapitola, která má vztah k Vietnamu, se jmenuje "Ďábel v těle" a její součástí je i popis jak to chodilo v Sin City, bordelovém městečku, jehož služby využívala 4.pěší.