Když bodá škorpion

Paul Anderson
KDYŽ BODÁ ŠKORPION

When the scorpion stings: the history of the 3rd Cavalry

Vydalo nakladatelství Naše vojsko, s.r.o., 2004, 321 stran

 

Když bodá škorpion je určitým zpestřením mezi knihami o vietnamské válce (jasně, i pro mě je zpestřením každá kniha, která o tomto konfliktu u nás vyjde, ale pochopte, nějak začít musím). Je totiž o jednotce kavalerie, která měla ve výzbroji transportéry M113 a navíc to byla jednotka australská.

Na obálce pod jménem autora je ještě podtitul Historie australského 3.jízdního pluku v Jižním Vietnamu v letech 1965-1972. Nejde tedy o vzpomínky jednoho vojáka na svůj služební turnus, ale je to úplné zmapování působení této jednotky v zemi. No, možná ne úplné, ale zcela určitě velmi, velmi podrobné. Tím myslím akce, datumy, jména, volací znaky, autor často popisuje činnost jednotlivých vozidel během akce. V tomhle směru je to vážně skvělé, nic podobného u nás nevyšlo (určitě ne pokud jde o Vietnam).

Musím ale také napsat, že jsem se knihou musel dost "prokousávat", nepřipadala mi moc čtivá. Historie je vážně podrobná, ale ze všeho nejvíc mi připomíná kroniku. Patrně by knize prospěly nějaké emoce, barvitější popis, nebo nějaké "koření" v podobě vyprávění vlastních zážitků vojáků. Další věcí je, že kniha se (zcela záměrně) věnuje hlavně 3.kavalerii, ale třeba já nemám přehled o působení, akcích a operacích celé Australian Task Force. To není samozřejmě chyba knihy, ono úzké zaměření na 3.kavalerii vysvětluje autor v úvodu: "Jelikož historie mnoha ostatních jednotek, které se bojů zúčastnily po boku třetí kavalerie, již dříve byly zaznamenány, nepociťoval jsem nutnost je při popisu jednotlivých událostí, akcí a operací znovu vyjmenovávat."
Úvod bohužel není určen českým čtenářům, nám by určitě nějaká kniha o ATF prospěla. Takhle totiž tak detailní kniha jako tato působí jako výkřik do tmy.

Nechtěl bych, aby to vypadalo, že kniha Když bodá škorpion je špatná kniha. To v žádném případě. Pokud jde o mě, knihy o Vietnamu si nekupuji kvůli zábavnému čtení, ale kvůli informacím. Co se týká informací o 3.kavaleri, je kniha naprostá bomba. Ani autorova slova z úvodu nejsou tak docela pravdivá, ostatní jednotky neignoruje, jsou v knize vyjmenovány, i když se o nich samozřejmě nerozepisuje. Tato zprávička je psána v době, kdy jsem knihu jednou zběžně přečetl a nepokoušel jsem se z knihy vytěžit informace. Ale až budu mít tu potřebu, budu myslím za knihu velmi vděčný. Ještě doplnění, v knize je také skoro 40 fotografíí vytištěných na kvalitním papíře.