K boji připraven

K boji připraven Tom Clancy a generál Tony Zinni (v.v.) a Tony Koltz
K BOJI PŘIPRAVEN

Battle Ready

Vydalo nakladatelství BB/art s.r.o., ve spolupráci s nakladatelstvím Jiří Buchal - BB/art, 2005, 410 stran

 

Chrlič bestselerů Tom Clancy tentokrát zpracoval (nebo podepsal, jak říkají zlí jazykové) vojenskou dráhu Tonyho Zinniho.

Tony Zinni, generál USMC ve výslužbě byl mimojiné v letech 1997 až 2000 velitelem CETCOM (pod CETCOM spadá také oblast blízkého východu), po odchodu do výslužby působil v letech 2002 až 2003 jako zvláštní zmocněnec Colina Powela na Středním východě.

Nás ale zajímá Vietnam, proto se přesuneme na samý začátek Zinniho vojenské kariéry a to do roku 1967. Nadporučík Zinni přiletěl do Vietnamu koncem března 1967, přidělen byl jako vojenský poradce u Vietnamské námořní pěchoty. Poradce dělal deset měsíců, poté byl evakuován těžkým zánětem jater, úplavicí, mononukleózou a také malárií. Tím pro něj skončil první pobyt ve Vietnamu.

Do Vietnamu se Zinni vrátil v druhé polovině roku 1970, jako velitel roty A, 1.praporu 5.pluku. Prapor plnil roli jednotky rychlé reakce, podle oficiální charakteristiky byl "vysoce mobilní vrtulníkovou taktickou zásahovou skupinou, schopnou v krátké době reagovat na jakoukoliv situaci".

Zinni zůstal u praporu jen velmi krátce, snad necelý měsíc, potom byl při jedné akci zraněn a evakuován. Po uzdravení dosloužil zbytek jednoročního turnusu u týlové jednotky na Okinawě.

K boji připraven není kniha o Vietnamu, ale o osobě Tonyho Zinniho, Vietnam zde není jako ucelené vyprávění, ale pouze jako několik Zinniho zážitků. Zajímavější je první turnus, kdy byl zařazený jako poradce, protože je spíš o VNMC, navíc Zinni procestoval II., III. i IV.CTZ. Druhý turnus se omezuje vlastně jan na den, kdy byl Zinni zraněn. Vyjádřeno počtem stran, je Vietnam rozepsaný asi na osmdesáti stranách.