Jeden den dlouhé války

Jeden den dlouhé války Jeffrey Ethell
Alfred Price
JEDEN DEN DLOUHÉ VÁLKY

One day in a long war

Vydalo Nakladatelství REVI Publications, 1999, 205 stran

 

Jeden den dlouhé války, to není zajímavý název válečného románu, tento název přesně vystihuje o čem kniha je. Provází nás opravdu pouze jedním dnem války ve Vietnamu. Tím dnem je 10. květen 1972, první den operace "Linebacker", při kterém byly napadeny pozemní cíle (den předtím, 9. května byly zaminovány severovietnamské přístavy).

V úvodu nás autoři seznámí se situací v jihovýchodní Asii v období 30. března - 9. května 1972, tedy po začátku Easter Invasion (Velikonoční invazi). První kapitola už je ale o 10. květnu, začíná přímo v prvních minutách tohoto dne a popisuje události, které se staly do sedmé hodiny ranní - ostřelování pozemních cílů z lodních děl, vzlety prvních, hlavně průzkumných letadel, brífinky posádek atd.V dalších kapitolách sleduje dění na palubách letadlových lodí, útok na Haiphong, letecké akce nad Hanojí a nad Hai Duong (zde se posádce Cunningham-Driscoll podařilo sestřelit tři MiGy 17, krátce potom byly zasaženi SAMem) a další události až do půlnoci. V knize je ještě jedna kapitola, která se netýká pouze 10.května. Tou kapitolou je "Muž na útěku" a tím mužem byl sestřelený pilot kapitán Locher, který se pohyboval na území Severního Vietnamu až do 2. června, kdy byl zachráněn. Tato kapitola uzavírá události 10. května, následuje analýza celé akce, doslov, ve kterém jsou uvedeny další osudy některých aktérů, dále kapitola věnující se některým protichůdným faktům a přílohy. Na nich jsou vypsány typy letadel účastnící se akcí, jména osádek od 8.TFW nebo odhadovaná síla severovietnamské protiletadlové obrany. V knize jsou také mapy, znázorňující směry jednotlivých útoků, nákresy formací, tabulky s počty letounů, jejich úkoly a někdy i jejich volací znaky. Na křídovém papíru je vytištěno více než padesát fotografií letadel, osob a některých cílů. Tyto snímky doplňuje desítka barevných kreseb letadel.

I když je kniha věnována pouze jedinému dni, určitě by si jí neměl nechat ujít nikdo, kdo se zajímá o leteckou válku nad Severním Vietnamem. To je ovšem zbytečná poznámka, protože takový člověk ji už určitě má.