Hrdina pouštní bouře

H.Norman Swarzkopf

It Doesn´t Take a Hero

Vydalo nakladatelství Papyrus spolu s nakladatelstvím JEVA, 1993, 599 stran

Hrdina pouštní bouře

Ptáte se, co tu dělá "Hrdina pouštní bouře"? Nezabloudil nějak daleko? Nemá to být "Hrdina zapařený džungle" ? Vše se vyjasní, když uvedu, že tím hrdinou je H. Norman Swarzkopf, velitel operace "Pouštní bouře" a kniha je jeho autobiografií. Schwarzkopf si během své kariéry odsloužil ve Vietnamu dva turnusy.

Při svém prvním působení ve Vietnamu sloužil jako poradce u jihovietnamských výsadkářů. I když Schwarzkopf daty někdy šetří, mělo by se jednat o období léto 1965 až léto 1966. S výsadkáři se dostal na zajímavá místa, jakým bylo třeba obležený tábor Duc Co, s jihovietnamskými výsadkáři se zúčastnil také bitvy v údolí Ia Drang a bojů na planinách Bong Son.

Při svém druhém ročním pobytu ve Vietnamu (od července 1969) sloužil Swarzkopf nejprve jako štábní důstojník na základně Long Binh, po necelém půlroce pak jako velitel 1.praporu, 6.pěšího pluku, 198.lehké pěší brigády, 23.pěší divize (v knize je chybně uveden jako 1.prapor, 6.pěší divize).

Každý z pobytů je rozepsán asi na třiceti stranách a jsou tu poměrně zajímavé věci. V knihách o Vietnamu, které u nás vyšly, jsou většinou zážitky řadových vojáků, Swarzkopf dává nahlédnout do o něco vyššího patra. Některé historky by byly i veselé, kdyby v nich tenkrát nešlo o lidské životy. Třeba ta, kdy Swarzkopf před výsadkem v Duc Co obdržel perfektně provedený rozkaz, ale když začal ověřovat věci v něm popsané, zjistil, že nic nesouhlasí. O leteckém úderu před výsadkem nikdo nevěděl, místo výsadku bylo dávno zarostlé, dělostřeleckou podporu (v rozkazu stálo "veškeré dělostřelectvo v daném prostoru") představoval jeden minomet s dvaceti náboji atd.