Právě je 28 bře 2024, 14:23



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 81 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
Offline
 Předmět příspěvku: Re: jmenovky
PříspěvekNapsal: 26 úno 2009, 20:42 
Major
Major
Uživatelský avatar

Registrován: 08 úno 2009, 14:04
Příspěvky: 493
Jedna z těch zajímavějších jmenovek.


Přílohy:
DSC03615.jpg
DSC03615.jpg [ 183.41 KiB | Zobrazeno 8816 krát ]

_________________
Hans Lauper
www.usmcvietnam.websnadno.cz
Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: jmenovky
PříspěvekNapsal: 26 úno 2009, 20:52 
Sergeant Major
Sergeant Major
Uživatelský avatar

Registrován: 21 led 2009, 21:39
Příspěvky: 137
Koukám,že co se týče ukázkových fotek(nášivek)-jich máš dost,nevidím důvod proč bys nemohl začít s výrobou :) ,stejně jsou "made in country" ;-)

_________________
3rd Force Recon Co., RT Isthmus 3-3
Quang Tri, Phu Bai
October 1969


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  ICQ
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: jmenovky
PříspěvekNapsal: 26 úno 2009, 20:57 
Major
Major
Uživatelský avatar

Registrován: 08 úno 2009, 14:04
Příspěvky: 493
:D No,mě spíš zajímá ta bílá.Potřeboval bych lepší foto! :shocked:

_________________
Hans Lauper
www.usmcvietnam.websnadno.cz


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: jmenovky
PříspěvekNapsal: 26 úno 2009, 21:06 
Sergeant Major
Sergeant Major
Uživatelský avatar

Registrován: 21 led 2009, 21:39
Příspěvky: 137
Myslím,že klasika- Armádní(bavlněný tkaloun o šířce 2.5 cm a vyšité nebo tisklé příjmení) ;-)


Přílohy:
1.jpg
1.jpg [ 83.16 KiB | Zobrazeno 8790 krát ]
2.jpg
2.jpg [ 77.8 KiB | Zobrazeno 8789 krát ]

_________________
3rd Force Recon Co., RT Isthmus 3-3
Quang Tri, Phu Bai
October 1969
Nahoru
 Profil Poslat e-mail  ICQ
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: jmenovky
PříspěvekNapsal: 26 úno 2009, 21:39 
Sergeant Major
Sergeant Major

Registrován: 08 led 2009, 22:47
Příspěvky: 125
tak nějak...


Přílohy:
jnenovky.jpg
jnenovky.jpg [ 115.1 KiB | Zobrazeno 8786 krát ]

_________________
HM3 Jiri "EASY" "DOC" Navratil
3rd Force Recon F 3-3 Isthmus
Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: jmenovky
PříspěvekNapsal: 26 úno 2009, 21:45 
Major
Major
Uživatelský avatar

Registrován: 08 úno 2009, 14:04
Příspěvky: 493
JJ,to by mohlo být!Tak nějak si to představuji!Díky moc!

_________________
Hans Lauper
www.usmcvietnam.websnadno.cz


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: jmenovky
PříspěvekNapsal: 26 úno 2009, 21:49 
Sergeant Major
Sergeant Major

Registrován: 08 led 2009, 22:47
Příspěvky: 125
Carlos píše:
Taylor 101 píše:
Tady to je,vyšili to v armyshopu v Terezíně,cena cca 100Kč+pošta.
Příloha:
Příloha usarmy-jmenovka.JPG je dlouhodobě nedostupná.



To je pěkná práce :) ,čtyři sety a 150,- kč,by mě zajímalo,zda-li by mi to udělali,třeba přímo na kempku(nad kapsy)?? ;-)



nechat to udělat problém neni,ale šít to rovnou na hadry je špíš tak pro oficíry,generály
běžnej blátošlap měl vyšší spotřebu hadrů než generál v kanclu.toť můj osobní názor.


Přílohy:
jjjjjjjjjvvvv.jpg
jjjjjjjjjvvvv.jpg [ 27 KiB | Zobrazeno 8966 krát ]

_________________
HM3 Jiri "EASY" "DOC" Navratil
3rd Force Recon F 3-3 Isthmus
Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: jmenovky
PříspěvekNapsal: 26 úno 2009, 22:39 
Sergeant Major
Sergeant Major
Uživatelský avatar

Registrován: 21 led 2009, 21:39
Příspěvky: 137
...jo jo,je to tak ;-)


Přílohy:
706ff65e0.jpg
706ff65e0.jpg [ 31.19 KiB | Zobrazeno 8951 krát ]

_________________
3rd Force Recon Co., RT Isthmus 3-3
Quang Tri, Phu Bai
October 1969
Nahoru
 Profil Poslat e-mail  ICQ
 
Offline
 Předmět příspěvku: Nášivky - druhy jmenovek
PříspěvekNapsal: 04 led 2010, 12:59 
Colonel
Colonel

Registrován: 09 bře 2009, 10:17
Příspěvky: 693
Protože jsem nenašel chlívek zabývající se datováním a rozlišováním nášivek (vč. jmenovek) a v jiným chlívku jsem přispěl několikrát, ale obávám se nepřehledně a nepřesně, zkusím to tady shrnout.
V r.1965 jsou jmenovky vyšívané (vzácněji tištěné) černě na bílém podkladě.
US ARMY je žlutá na černé.
Ramenní nášivky jsou bavlněné, celobarevné, konstrukcí k nerozeznání od WW2 (šily se u stejné firmy dokonce na stejných stavech)
Už ale v tomto roce se začínají objevovat černo-zelené jmenovky. Je to soukromá iniciativa a objevuje se jen u bojových jednotek.
Vyskytují se první, celobarevné ME (merrowed edge-zvýšený okraj) ramenní nášivky, obšité řetízkovým stehem, takže osnova není vidět. Byly původně určeny jen na dress uniformu, ale vojáci si s tím hlavu nedělají a šijí je i na polní.
V r.1966 se objevují černo-zelené US ARMY, zase u bojových jednotek a neoficiálně.
V r.1967 Jsou černo-zelené jmenovky a US ARMY zavedeny oficiálně.
Během léta 67 se objevují první "twill patches", vyšívané černou nití na zeleném, látkovém podkladu.
Rukávové NCO hodnosti se mění stejným způsobem (černá na zelené látce).
Důstojnické hodnosti se objevují v černo-zeleném látkovém provedení, ale je to věc dobrovolná.
Zase, jako první přecházejí na č/z bojové jednotky, s čestnou vyjímkou 101.AbnDiv, jejíž velitel údajně prohlásil:"Když byly barevný nášivky dost dobrý pro WW2, jsou dost dobrý i pro VN".
V r.1968 se objevují černo-zelené rukávové nášivky vyšívané v celé ploše a tzv. ME. Úplně první várka těchto nášivek má ještě SE (standart edge-rovný okraj) a tyto jsou dnes vzácné. Ještě pořád jsou nášivky celé z bavlny.
V r.1969 se NCO hodnosti stěhují z rukávu na límec - nejběžnější jsou kovové, černěné. Existují i lesklé, mosazné ale jsou nepopulární. Méně často jsou vidět límcové NCO hodnosti vyšívané. Důstojnické hodnosti v černo-zelené verzi jsou pouze látkové. Kovové, černěné se ve VN údajně vůbec nevyskytly. V tomto roce se poprvé objevují ramenní nášivky vyrobené částečně z nylonových a polyesterových nití - následkem toho se při neopatrném praní kroutí.
V r.1970 Jsou (oficiálně) už všechny nášivky na bojových uniformách pouze černo-zelené ME, jenže "šedá je teorie, zelený je strom života": jak už jsem uved, např.101.AbnDiv to nerespektuje vůbec, u vojáků bojových jednotek to taky nikdo moc neřeší a tak se barevné nášivky ještě sem-tam objevují, stejně jako č/z "twill".
Stejně i u přechodů z jednoho typu na další během šedesátých let - neznamená to, že by celá armáda přes noc odpárala starý typ a našila nový: starší se ještě donášely, nové nebyly všude a hned k dispozici. Obvykle byli předpisově ošiti nováčci. Zajímavý je postřeh, že v PX systému se daly nové věci koupit až o rok dřív než byly běžně k dostání v armádním zásobování.

Bratr

_________________
F.U.


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Nášivky
PříspěvekNapsal: 04 led 2010, 13:26 
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel
Uživatelský avatar

Registrován: 07 dub 2008, 07:48
Příspěvky: 616
Bydliště: RVN/FRG
k doplnění něco z pana Stantona:

10. dubna 1965 autorizovalo velitelství amerických sil ve Vietnamu (MACV) zavedení rozlišovacích nášivek „US ARMY“ v krycím polním provedení.

9. června 1966 ministerstvo pozemního vojska (Department of Army) autorizovalo zavedení polních nášivek na všechny polní a pracovní uniformy včetně leteckých kombinéz.

14. července 1966 DA nařídilo, aby všechny jmenovky a rozlišovací nášivky „US ARMY“ byly v polním provedení.

Následně velitel MACV generál Westmoreland požadoval, aby v polním provedení byly užívány všechny nášivky na polních uniformách. Mělo k tomu dojít od 15. ledna 1967. Prakticky se podařilo začít účinně prosazovat až od 31. prosince téhož roku. 26. února 1968 nařídilo velitelství pozemního vojska ve Vietnamu (USARV), že ramenní rozlišovací nášivky jednotek (SSI) se budou nadále nosit v polním provedení, budou-li tato k dispozici.

1. července 1968 pozemní vojsko zavedlo kovové límcové hodnostní označení. Každý příslušník mužstva měl obdržet 3 páry. Používání těchto označení bylo zavedeno pro všechny jednotky pozemního vojska bez ohledu na místo posádky tedy takřka po celém světě.

1. července 1970 zavedlo pozemní vojsko nášivky v krycích barvách na polní a pracovní uniformy pro všechny armádní jednotky ve všech domácích i zahraničních posádkách

_________________
SSG PALMER, PETER V.
2D GANG BRAVO RED WARRIORS


Nahoru
 Profil  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Nášivky
PříspěvekNapsal: 04 led 2010, 13:30 
Colonel
Colonel

Registrován: 09 bře 2009, 10:17
Příspěvky: 693
Dík za doplnění a upřesnění - já jenom poskládal dohromady co jsem věděl. ;-)

Bratr

_________________
F.U.


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Nášivky
PříspěvekNapsal: 04 led 2010, 14:48 
Colonel
Colonel

Registrován: 09 bře 2009, 10:17
Příspěvky: 693
Přidám obrázky tří nášivek: vlevo je SE, vpravo ME, uprostřed hybrid - osnova je schovaná, ale nemá zvýšený okraj - údajně vyrobeno v Japonsku.

Bratr

Takže: OPRAVA: ten "záhadnej hybrid z Japonska" je obyčejná ME, ale má okraj rozválcovanej častým a nešetrným žehlením ve válcovým mandlu. :doh:
Tak jsem si zas, blbec, chvíli myslel, co nemám za vzácnost :lol:

Bratr


Přílohy:
USSF unofficial 009.jpg
USSF unofficial 009.jpg [ 128.68 KiB | Zobrazeno 9297 krát ]

_________________
F.U.


Naposledy upravil Bratr dne 08 led 2010, 10:31, celkově upraveno 1
Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Nášivky
PříspěvekNapsal: 05 led 2010, 16:52 
Staff Sergeant
Staff Sergeant

Registrován: 21 říj 2009, 22:42
Příspěvky: 58
K těm jmenovkám mám malinkatou zajímavost.Alespoň pro mne to zajímavost byla.Kdysi jsem se zaobíral sháněním bílého tkalounu na jmenovku,kterou jsem o několik let později sehnal v M1. Kamarád to tenkrát vyřešil velice jemným knotem do petrolejky a černým centrofixem. Výsledek byl skvělý. O něco později se mi dostalo do ruky několik kempových košil prvního modelu, kde byly jmenovky z pečlivě poskládané bílé látky a našité na košili. Sháněl jsem ten samej materiál a zjistil jsem, že mu odpovídá jemná látka ze starého povlečení. Vojáci z Německa odkud byly košile se se psaním jmen nikterak nepárali, protože na jedné bylo jméno napsané zřejmě propiskou a na druhém nástřik dle šablony.
Našel jsem ještě jednu maličkost, a tou je fotka vojáka sloužícího v Německu s červenou jmenovkou a žlutým písmem. To samé jsem viděl i s bílým písmem na červěném podkladě u jednoho ženisty.


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Nášivky
PříspěvekNapsal: 05 led 2010, 19:01 
Colonel
Colonel

Registrován: 09 bře 2009, 10:17
Příspěvky: 693
Zajímavý, barevně řešený jmenovky jsem ještě nepotkal. Ale s tím ženistou: jejich tradiční barvy jsou červená a bílá, (nebo už mi neslouží paměť?) Takže to vlastně dává smysl. Ale stejně - dobrej postřeh.

Bratr

_________________
F.U.


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Nášivky
PříspěvekNapsal: 06 led 2010, 07:24 
Staff Sergeant
Staff Sergeant

Registrován: 21 říj 2009, 22:42
Příspěvky: 58
Můžu poslat na foto na mail.To není problém.Zkoušel jsem to dát sem ale nějak mi to nejde. :(


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 81 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Smazat všechny cookies z fóra | Tým | Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron

NAM 64-75
© Matrix 2008

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz