Právě je 28 bře 2024, 14:03



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 57 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
Offline
 Předmět příspěvku: Kempové uniformy
PříspěvekNapsal: 27 říj 2011, 18:47 
Major
Major
Uživatelský avatar

Registrován: 08 úno 2009, 14:04
Příspěvky: 493
1.model
První verze vznikla již krátce po WWII,její označení bylo M-1947.Střihem prakticky totožná jako nám všeobecně známé blůzy z počátků vietnamské války.Hlavní rozdíl byl v tom,že materiál byl HBT a knoflíky buď kovové nýtované 13star nebo ploché hnědé plastové.Blůza měla 2 náprsní kapsy,klopy na nich byly obdélníkového tvaru,zapínání na 6 knoflíků.Materiál uniforem M-1947 byl v roce 1952 změněn z HBT na cotton sateen OG-107,jenž se poté používal na všechny modely kempek.Model 1952 byl v roce 1958 sjednocen na M-1958 nebo taky P58.Střih zůstal stejný,pouze se místo tištěných cedulek začaly používat klasické bílé našívací.
1.model se vyráběl do r.63.

2.model
Model vyráběný v letech 1963-1964,takže je to kempka vyráběná nejkratší dobu.Je známa taky pod označení P63.Materiál cotton sateen OG-107.Blůza má 2 náprsní kapsy,jejich obdélníkové klopy mají charakteristicky ustřihnuté spodní růžky.Nahoře na zádech 2 svislé švy.Zapínání na 5 plochých plastových knoflíků.První verze měla dole na rukávech stahovací pásky,posléze se přestaly našívat.

3.model
Nejznámější model,označován jako P64,vyráběný v letech 1964-1989. Materiál cotton sateen OG-107.Blůza má 2 náprsní kapsy,klopy na nich jsou seřízlé do špičky.Zapínání na 6 zelených čočkovitých plastových knoflíků(BDU),používaných do současnosti.Rukávy mají dole rozparek,jenž je zapínán jedním knoflíkem.Úplně první verze měla ještě ploché plastové knoflíky,známé z předchozích modelů.

3.model OG-507
Totožný střih jako předchozí model,pouze změna barvy a materiálu.Uniforma byla vyráběna z bavlny a polyesteru v poměru 50/50.Zavedena do výstroje v srpnu 1975.Výroba trvala až do konce 80-tých let.Tenhle model nemá z Vietnamem už vůbec nic společného!Insruktážní štítek je žluté barvy.

Kalhoty mají u všech modelů dvě našívané horní kapsy vpředu a 2 našívané zadní s obdélníkovou klopou,zapínanou na jeden knoflík.První model měl navíc v pase dva stahovací pásky s jedním knoflíkem.Rozpodek byl zpočátku zapínán knoflíky,později zipem.

Přiložené fota znázorňují kempky od 1.modelu po poslední verzi.Připomínky a doplňující informace jsou vítány!


Přílohy:
$(KGrHqN,!hEE6bJImBRMBOpFL,!0LQ~~60_3.jpg
$(KGrHqN,!hEE6bJImBRMBOpFL,!0LQ~~60_3.jpg [ 56.55 KiB | Zobrazeno 21815 krát ]
kempka[15].jpg
kempka[15].jpg [ 70.58 KiB | Zobrazeno 21815 krát ]
kosile[2].jpg
kosile[2].jpg [ 51.01 KiB | Zobrazeno 21815 krát ]
og107[4].jpg
og107[4].jpg [ 90.51 KiB | Zobrazeno 21815 krát ]
kosile[13].jpg
kosile[13].jpg [ 68.28 KiB | Zobrazeno 21815 krát ]
17b[1].jpg
17b[1].jpg [ 89.06 KiB | Zobrazeno 21949 krát ]
og507[1].jpg
og507[1].jpg [ 91.57 KiB | Zobrazeno 21949 krát ]

_________________
Hans Lauper
www.usmcvietnam.websnadno.cz


Naposledy upravil hans lauper dne 30 říj 2011, 17:47, celkově upraveno 2
Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Kempové uniformy
PříspěvekNapsal: 30 říj 2011, 08:18 
Colonel
Colonel

Registrován: 09 bře 2009, 10:17
Příspěvky: 693
xxx

_________________
F.U.


Naposledy upravil Bratr dne 20 lis 2012, 19:23, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Kempové uniformy
PříspěvekNapsal: 31 říj 2011, 02:54 
Chief Warrant Officer 4
Chief Warrant Officer 4
Uživatelský avatar

Registrován: 14 pro 2008, 00:48
Příspěvky: 265
Bydliště: Radnice, D.C.
Výborná práce, oceňuju hlavně datace zavedení, to je info, který mi zpravidla chybí a blbě se zjišťuje.

Doplnil bych, že OG-507 kempky se označovaly taky jako DuraPress (od Durable Press, tzn. že po vyžehlení dýl držely fazónu a hlavně puky) a u pozdních modelů z konce 80. let už leckdy nebyly na gatích přední kapsy našitý zvenku, ale prostřižený, asi jako na civilních plátěňákách nebo oblekovejch kalhotách. OG-507 košile se mj. šily i ve variantě pro OPFOR, která měla nárameníky.

Nevim jistě proč se kempky šily ještě léta po zavedení BDU, ale nejspíš se používaly jako pracáky. Koneckonců, naživo jsem je viděl ještě v roce 2009 na řidičích kamionů (byli to civilní zaměstnanci US Army), co vezli do Plzně na květnový oslavy na podvalech Strykery a Humvee...

_________________
CPL Hill, M. S.
A/1-15 INF, 3ID (re-en.); 96-01
"Jako okupace se to dá vydržet, ale jako bratrská pomoc to stojí za hovno."


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Kempové uniformy
PříspěvekNapsal: 31 říj 2011, 14:42 
Colonel
Colonel

Registrován: 09 bře 2009, 10:17
Příspěvky: 693
xxx

_________________
F.U.


Naposledy upravil Bratr dne 20 lis 2012, 19:23, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Kempové uniformy
PříspěvekNapsal: 31 říj 2011, 17:50 
Major
Major
Uživatelský avatar

Registrován: 08 úno 2009, 14:04
Příspěvky: 493
TH:Ano,dura press má vlastnost,že když takové kempky vytáhneš koňovi ze zadku,jsou stále krásně nažehlené!V 70-tých letech bývaly hezky ošité,dokonce i přímo vyšité generálské,později hlavně jako pracovní mundůr,možná se používaly i v nějakých kadetských školách.

Bratr:o označeních P a M jsme se už bavili a můžu říct,že když jsem četl články o kempkách(a bylo jich hodně),vždy jsem narážel pouze na označení P,nikdy M!U mariňáckých hader je to taky vždycky P,označení M-1956 a M-1958 mi připadá nepravděpodobné(spíš P53 a P56).Je možné,že se uniformy označovaly jako P,veškerá ostatní výstroj jako M.

_________________
Hans Lauper
www.usmcvietnam.websnadno.cz


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Kempové uniformy
PříspěvekNapsal: 31 říj 2011, 19:51 
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel
Uživatelský avatar

Registrován: 07 dub 2008, 07:48
Příspěvky: 616
Bydliště: RVN/FRG
BRO: mám zato, že wash and wear jsou míněny právě OG 507 resp. "horkopočasové" předešlé varianty v armádě zkoušené v Namu, o nichž Stanton píše, že byly dostupné právě z PX. Navíc i po zavedení OG 507 je třeba v Evropě mohli chlapi zpočátku získat právě jen z PX.

_________________
SSG PALMER, PETER V.
2D GANG BRAVO RED WARRIORS


Nahoru
 Profil  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Kempové uniformy
PříspěvekNapsal: 02 lis 2011, 23:38 
Colonel
Colonel

Registrován: 09 bře 2009, 10:17
Příspěvky: 693
xxx

_________________
F.U.


Naposledy upravil Bratr dne 20 lis 2012, 19:24, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Kempové uniformy
PříspěvekNapsal: 03 lis 2011, 18:46 
Major
Major
Uživatelský avatar

Registrován: 08 úno 2009, 14:04
Příspěvky: 493
Já začínám mít pocit,že armáda uniformy možná neznačila vůbec,ani M ani P,rozlišovala to pouze dle roku zavedení,pokud vůbec!Je to nejspíš fakt jen pomůcka pro sběratele!
Vemte si příklad z TCU.Byly snad někdy označeny jako třeba 1.model,či snad M(P)62?TCU bylo nějakých 5.modelů,ale v té době se to takhle nerozlišovalo,prostě to byla Tropical Combat Uniform(coat mans combat tropical atd.)a bylo jedno,jestli má nebo nemá nárameníky!A na všech kempových blůzách je vždy pouze Shirt mans cotton sateen,nikdy model či vzor.
Tak to vidím já. :shocked:

_________________
Hans Lauper
www.usmcvietnam.websnadno.cz


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Kempové uniformy
PříspěvekNapsal: 04 lis 2011, 19:14 
Sergeant First Class
Sergeant First Class
Uživatelský avatar

Registrován: 05 říj 2011, 17:46
Příspěvky: 86
Bydliště: Ronkonkoma, Long Island, NY
Zdravím,

mám několik dotazů ohledně již zmíněné košile 2. vzor - poplin.
Příloha:
Poznámka: Košile
og-107_utility_shirt_poplin_1.JPG
og-107_utility_shirt_poplin_1.JPG [ 503.39 KiB | Zobrazeno 21621 krát ]

Výše jsem se dočetl roky, kdy se šil standardní druhý vzor, nicméně nevíte víc o dostupnosti poplinového ekvivalentu? Dle cedulky, která evidentně není GI zřejmě dostupná pouze v PX.
Příloha:
Poznámka: Label
og-107_utility_shirt_poplin_2.JPG
og-107_utility_shirt_poplin_2.JPG [ 324.69 KiB | Zobrazeno 21621 krát ]

Nicméně by mě zajímaly roky kdy se objevovala přímo v Namu, jednotky (viděl jsem je spíše u poradců, měla je i ARMY?), pište prosím jakékoliv poznatky, rád se poučím.

Předem děkuji.

_________________
S přátelským pozdravem
SP5 Arthur "Doc" Frazer
Bravo Company, 2/3 Infantry, 199th Light Infantry Brigade
.................................
Long Bình, Biên Hòa province, III. CTZ

"Live long enough to become a problem to your kids."


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Kempové uniformy
PříspěvekNapsal: 04 lis 2011, 19:17 
Major
Major
Uživatelský avatar

Registrován: 08 úno 2009, 14:04
Příspěvky: 493
Bratr:Ano,to je přesně ono!Pokud tam není přímo natištěný model,či vzor,tak je to prostě jen shirt nebo coat a je jedno,jestli nový nebo starý.Na výstroji to samozřejmě vyražené je,tak je to jasné.
Je to jen vodítko pro sběratele,nebo historiky.
Trencher:tohle je tuším zakázkově vyráběná blůza užívaná hlavně SF,vyrobená z materiálu cotton poplin(stejná rodina jako TCU),což je tenčí a lehčí než klasické kempky.Jestli jsi je viděl u poradců je v pořádku,oni totiž byli od ARMY!

_________________
Hans Lauper
www.usmcvietnam.websnadno.cz


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Kempové uniformy
PříspěvekNapsal: 04 lis 2011, 19:27 
Sergeant First Class
Sergeant First Class
Uživatelský avatar

Registrován: 05 říj 2011, 17:46
Příspěvky: 86
Bydliště: Ronkonkoma, Long Island, NY
hans lauper píše:
Bratr:Ano,to je přesně ono!Pokud tam není přímo natištěný model,či vzor,tak je to prostě jen shirt nebo coat a je jedno,jestli nový nebo starý.Na výstroji to samozřejmě vyražené je,tak je to jasné.
Je to jen vodítko pro sběratele,nebo historiky.
Trencher:tohle je tuším zakázkově vyráběná blůza užívaná hlavně SF,vyrobená z materiálu cotton poplin(stejná rodina jako TCU),což je tenčí a lehčí než klasické kempky.Jestli jsi je viděl u poradců je v pořádku,oni totiž byli od ARMY!


Děkuji.

P.S. vím, že poradci, jakožto i celé MACV, byli součástí US ARMY. Myslel jsem pravidelné armádní jednotky. Špatná formulace slov z mé strany, sorry.

_________________
S přátelským pozdravem
SP5 Arthur "Doc" Frazer
Bravo Company, 2/3 Infantry, 199th Light Infantry Brigade
.................................
Long Bình, Biên Hòa province, III. CTZ

"Live long enough to become a problem to your kids."


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Kempové uniformy
PříspěvekNapsal: 04 lis 2011, 19:33 
Major
Major
Uživatelský avatar

Registrován: 08 úno 2009, 14:04
Příspěvky: 493
Klasická pravidelná ARMY to určitě nepoužívala.Jak jsem již psal,byla to zakázková výroba,takže možná nějací důstojníci atd.Evidentně je to parodie na 2.model kempek s tím rozdílem,že má zapínání na 6 knoflíků místo pěti.Z toho usuzuji rok výroby 1964 a výše.Ošití tohohle kousku vůbec nemusí být původní!

_________________
Hans Lauper
www.usmcvietnam.websnadno.cz


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Kempové uniformy
PříspěvekNapsal: 04 lis 2011, 19:43 
Master Sergeant
Master Sergeant
Uživatelský avatar

Registrován: 18 pro 2007, 21:39
Příspěvky: 99
Bydliště: Praha
no nevim takhle osita poplinova kosile je podle me kravina , co si tak matne pamatuju ze stantona tak ty poplinovy kosile prisli do namu dost pozde a moc dlouho se nevyrabely nic mene mel sem jednu ktera byla osita komplet subdued twill nasivkama
a byl to porucik od 1st logistical comand
Příloha:
P1060409.JPG
P1060409.JPG [ 179.22 KiB | Zobrazeno 21608 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Kempové uniformy
PříspěvekNapsal: 04 lis 2011, 19:57 
Major
Major
Uživatelský avatar

Registrován: 08 úno 2009, 14:04
Příspěvky: 493
Co já vím,tak se v Namu používalo něco podobného s názvem Lightweight Army Utility Shirt,výroba probíhala mezi lety 69-72.Ošití na té fotce od Trenchera mi teda taky ani trochu nesedí jako origo.

_________________
Hans Lauper
www.usmcvietnam.websnadno.cz


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Kempové uniformy
PříspěvekNapsal: 04 lis 2011, 19:59 
Sergeant First Class
Sergeant First Class
Uživatelský avatar

Registrován: 05 říj 2011, 17:46
Příspěvky: 86
Bydliště: Ronkonkoma, Long Island, NY
Odhalili jste mě, ošití skutečně původní není. :-) Nicméně děkuji, dozvěděl jsem se vše, co jsem potřeboval.

_________________
S přátelským pozdravem
SP5 Arthur "Doc" Frazer
Bravo Company, 2/3 Infantry, 199th Light Infantry Brigade
.................................
Long Bình, Biên Hòa province, III. CTZ

"Live long enough to become a problem to your kids."


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 57 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Smazat všechny cookies z fóra | Tým | Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron

NAM 64-75
© Matrix 2008

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz