Právě je 28 bře 2024, 15:02



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 57 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Kempové uniformy
PříspěvekNapsal: 04 lis 2011, 21:15 
Colonel
Colonel
Uživatelský avatar

Registrován: 07 dub 2008, 14:14
Příspěvky: 698
Bydliště: Prágl
Jedná se o privátku vršku tzv Special warfare hot weather uniform , kterážto byla vyvíjena původně pro speciální síly před příchodem jungle uniforem. A jelikož už před válkou jezdili na stáž do namu, rychle pochopili že klasika je pro místní podnebí moc teplá. Ostatní edvajsři na tom byli stejně a někteří je nosili i po příchodu jungle uniforem až do konce války a nejen ti (docela oblíbené byly u zásobovačů). Někteří advisoři je ještě u privátně zakoupených tuningovali nárameníky, skládané kapsy atd.. Tuším že se dělali jen ve verzi 1 a 2hého modelu, alespoň jsem nikdy 3tí neviděl. S tím by korespondovala nepotřeba této uniformy v době příchodu 3tího modelu, i když se vyráběly dál, alespoň privátně.
Pan Miraldi označuje tyto typy jako T61-X až T63-X, ale v tomto spíše dám na pana Stantona, který takto označuje vývojové modely "jeepovky" ze které vzešla M65ka.
Jisté je, že se tyto uniformy nikdy nedostali z testovací fáze do standardu.
Asi není třeba zmínit, že k vršku se dodávaly kalhoty, stejného vzoru.

_________________
... Don't mean nothin' ...
... take two salt pils and drive on ...


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Kempové uniformy
PříspěvekNapsal: 13 lis 2011, 00:53 
Sergeant First Class
Sergeant First Class
Uživatelský avatar

Registrován: 05 říj 2011, 17:46
Příspěvky: 86
Bydliště: Ronkonkoma, Long Island, NY
Zdravím,

mám na Vás prosbu. Literatura, kterou mám k dispozici mi nedokázala pomoci a i přes hodiny vytrvalého "gůglení" jsem se nedopracoval k uspokojivému výsledku. Obracím se tedy pokorně na ty z Vás, kteří mají přesnější publikace, popřípadě celkové rozsáhlejší zkušenosti v této problematice košil. Věc se má takto:

Zbrkle jsem si koupil HBT košili (rybí kost), viz fotky níže, a až doma jsem zjistil, že oproti 1. vzoru kempkové košile z materiálu HBT jsou kapsy podstastně větší a jinak tvarované (pro srovnání viz fotografie ze sbírky Hanse Laupera na předchozí stánce této diskuze). Co se mi podařilo "vygůglit" je, že takto vypadal WWII model pro US ARMY. Střih by měl být naprosto stejný, problém však jsou knoflíky. Nenašel jsem totiž fotku, kde by tento WWII model měl tyto phenol formaldehydové (plastové) knoflíky, vždy jsem našel jen a pouze kovové třináctihvězdnaté "Burst of Glory" knoflíky. Vím, že 1. vzor kempkové košile z HBT materiálu má možnost mít obě varianty knoflíků, tento střih, který má já, jsem na netu ale našel s plastovými knoflíky pouze Holandské provenience. Co myslíte Vy? Byly plastové knoflíky možné na těchto "předkempkových modelech" i v US vydání?

Příloha:
Poznámka: Košile
PB120003.JPG
PB120003.JPG [ 57.18 KiB | Zobrazeno 12051 krát ]

Moje košile má kromě kapes a zakončení rukávů střih shodný s 1. vzorem kempky, má však navíc jakousi chlopěň na tři knoflíky, kterou jde zevnitř zapnout a vytvořit tak dvouvrstvé krytí. Podobně, jak to má 1. a 2. vzor tropical utility jacket.
Příloha:
Poznámka: Kapsa (pravá)
PB120006.JPG
PB120006.JPG [ 30.05 KiB | Zobrazeno 12051 krát ]

Rozměry kapsy jsou 21 x 16 cm
Příloha:
Poznámka: Límec (vnější strana)
PB120009.JPG
PB120009.JPG [ 30.17 KiB | Zobrazeno 12051 krát ]

Tyto knoflíky jsou na zádech, z vnější strany, schované pod límcem. Na internetu jsem nenarazil na fotku, kde by bylo možné vidět, zde to tam je, či ne.

Závěrem, většina HBT košil Holandské, či Belgické provenience, kteréžto se mi podařilo najít na netu, má nárameníky. Nicméně, jedna fotografie mě stále vrací zpět. Prosím, pokud něco víte, dejte mi vědět, rád bych si byl jist, zda mám doma adekvátní sběratelský kousek, nebo jde o další smutný příběh chlapce, který si chtěl hrát na MAAG poradce 1959, místo toho se nechal napálit a koupil si Holandský šmejd :-(

Předem mnohokrát děkuji za veškeré podněty.

_________________
S přátelským pozdravem
SP5 Arthur "Doc" Frazer
Bravo Company, 2/3 Infantry, 199th Light Infantry Brigade
.................................
Long Bình, Biên Hòa province, III. CTZ

"Live long enough to become a problem to your kids."


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Kempové uniformy
PříspěvekNapsal: 13 lis 2011, 09:19 
Major
Major
Uživatelský avatar

Registrován: 08 úno 2009, 14:04
Příspěvky: 493
Koupil jsi dobře!To je WWII blůza M-1943,i když má méně časté plastové knoflíky,nicméně jsem už takovou viděl.Pro MAAG ujde,sporadicky se ještě používala.Ta chlopeň je "gas flap",běžná věc u některých WWII hader,včetně 1 a 2 modelu TCU.Holandské hadry mají trochu jiné knoflíky,nemají gas flap a myslím,že mají jiné zakončení rukávů.

_________________
Hans Lauper
www.usmcvietnam.websnadno.cz


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Kempové uniformy
PříspěvekNapsal: 13 lis 2011, 10:33 
Sergeant First Class
Sergeant First Class
Uživatelský avatar

Registrován: 05 říj 2011, 17:46
Příspěvky: 86
Bydliště: Ronkonkoma, Long Island, NY
Hans Lauper: Mockrát děkuji, to se mi moc ulevilo :-)

_________________
S přátelským pozdravem
SP5 Arthur "Doc" Frazer
Bravo Company, 2/3 Infantry, 199th Light Infantry Brigade
.................................
Long Bình, Biên Hòa province, III. CTZ

"Live long enough to become a problem to your kids."


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Kempové uniformy
PříspěvekNapsal: 13 lis 2011, 13:51 
Sergeant First Class
Sergeant First Class
Uživatelský avatar

Registrován: 05 říj 2011, 17:46
Příspěvky: 86
Bydliště: Ronkonkoma, Long Island, NY
Bratr píše:
Naprosto souhlasím s Hansem, jen bych dodal, že knoflíky pod límcem sloužily k připnutí protichemické kukly, která doplňovala plynovou masku.
Plastové knoflíky se objevily ke konci WW2, asi jako výsledek šetření kovy.

Rovněž děkuji za rozšíření mých obzorů, moc si toho vážím.

_________________
S přátelským pozdravem
SP5 Arthur "Doc" Frazer
Bravo Company, 2/3 Infantry, 199th Light Infantry Brigade
.................................
Long Bình, Biên Hòa province, III. CTZ

"Live long enough to become a problem to your kids."


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Kempové uniformy
PříspěvekNapsal: 13 lis 2011, 16:30 
Corporal
Corporal
Uživatelský avatar

Registrován: 03 srp 2009, 20:17
Příspěvky: 23
Bydliště: BRNO
Já ti můžu na 100% potvrdit,že jsi koupil Originál WW2 HBT jacket,páč jsem podle fotek poznal,žes ho koupil ode mě :D
Jěště pro uklidnění se podívej do kapes(teď si nemůžu vybavit,jestli je to pravá nebo levá :( ) a najdeš tam takovej bílej "smotek".To je vydrolenej label,kterej je pouze v US hadrech do 50-tých let.

_________________
SSGT Jeremy Graves , 9th Platoon, Detachment Alfa, SEAL Team Two


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Kempové uniformy
PříspěvekNapsal: 13 lis 2011, 18:16 
Sergeant First Class
Sergeant First Class
Uživatelský avatar

Registrován: 05 říj 2011, 17:46
Příspěvky: 86
Bydliště: Ronkonkoma, Long Island, NY
digger píše:
Já ti můžu na 100% potvrdit,že jsi koupil Originál WW2 HBT jacket,páč jsem podle fotek poznal,žes ho koupil ode mě :D
Jěště pro uklidnění se podívej do kapes(teď si nemůžu vybavit,jestli je to pravá nebo levá :( ) a najdeš tam takovej bílej "smotek".To je vydrolenej label,kterej je pouze v US hadrech do 50-tých let.

Super, tak teď už mám úplnou jistotu. Když jsem to kupoval, myslel jsem si, že to je právě 1. vzor kempky a doma jsem sám sebe dostal trochu do schýzy při srovnání s literaturou. Ale ve finále jsem teď mnohem radši, jak napsal Hans Lauper, na to MAAG 1959 je WWII HBT s přimhouřením oka taktéž možný a podobně jako s vínem, čím starší, tím lepší.

Díky za super obchod a snad na další burze na shledanou :D

_________________
S přátelským pozdravem
SP5 Arthur "Doc" Frazer
Bravo Company, 2/3 Infantry, 199th Light Infantry Brigade
.................................
Long Bình, Biên Hòa province, III. CTZ

"Live long enough to become a problem to your kids."


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Kempové uniformy
PříspěvekNapsal: 13 lis 2011, 21:16 
Major
Major
Uživatelský avatar

Registrován: 08 úno 2009, 14:04
Příspěvky: 493
Když už jsme odbočili od kempek na jejich předchůdce(M43) a MAAGy zároveň,tak by to mělo vypadat asi takhle(moje to bohužel není):


Přílohy:
$(KGrHqMOKiUE5gVDJHgCBOk7wcltQ!~~60_3.jpg
$(KGrHqMOKiUE5gVDJHgCBOk7wcltQ!~~60_3.jpg [ 52.11 KiB | Zobrazeno 11955 krát ]

_________________
Hans Lauper
www.usmcvietnam.websnadno.cz
Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Kempové uniformy
PříspěvekNapsal: 13 lis 2011, 21:19 
Sergeant First Class
Sergeant First Class
Uživatelský avatar

Registrován: 05 říj 2011, 17:46
Příspěvky: 86
Bydliště: Ronkonkoma, Long Island, NY
Nádhera Hanzi, nádhera. :clap:

_________________
S přátelským pozdravem
SP5 Arthur "Doc" Frazer
Bravo Company, 2/3 Infantry, 199th Light Infantry Brigade
.................................
Long Bình, Biên Hòa province, III. CTZ

"Live long enough to become a problem to your kids."


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Kempové uniformy
PříspěvekNapsal: 13 lis 2011, 22:17 
Major
Major
Uživatelský avatar

Registrován: 08 úno 2009, 14:04
Příspěvky: 493
I mě to připadá příliš přeplácané,armička tam dle otisku byla,ale s jinýma seržantama na rukávech.Jistě,mohl si to voják přešít,nemusí to být jeho původní sako.Ale na mě působí dost divoce!
Na druhou stranu,nášivka MAAG Vietnam se používá od r.56,to už byli Frantíci pryč.

_________________
Hans Lauper
www.usmcvietnam.websnadno.cz


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Kempové uniformy
PříspěvekNapsal: 13 lis 2011, 22:55 
Sergeant First Class
Sergeant First Class
Uživatelský avatar

Registrován: 05 říj 2011, 17:46
Příspěvky: 86
Bydliště: Ronkonkoma, Long Island, NY
Bratr píše:
No to je, Hansi, přesně co myslím. Vypadá to, že dřív tam byli min S/Sgt (pokud ne M/SGT) a teď nic i Armička zmizela...? Důvod...? Mě to fakt přijde jako parádní fejk.. Nehněvej se, ale to fakt nevypadá dobře: Proč by se měl US serviceman chlubit všema těmahle nášivkama na HBT(pracovní, polní) blůze?Aby zapůsobil na místňáky, VNkluky? Ty byli celý hotový z toho, že nějakej americkej advisor s nima vůbec ztrácí čas, ty nepotřebovali mít jeho autoritu podpořenou nějakejma hadříkama. ;-)

Zdravím, doufám že neurazím, když se zde ozývám, ač jsem nebyl tázán. A rovněž doufám, že nezabíhám moc OT, ale níže fotka ARMY MACV poradce (zřejmě, nemám přesnou dataci) a poradce od SF. Jsou to poradci u BDQ (ARVN Rangers) a oba mají košile hojně nášivkami zdobené, ač jde v tomto případě rovněž o polní uniformu, 1. vzor kempkovou košili (a 1. vzor tropika v případě pana SF). To prostě u poradců v této fázi války (typoval bych rok 1963 - to se u BDQ ještě jako poradci vyskytovali příslušníci SF paralerně s ARMY poradci, než to převzala naplno ARMY a později i částečně australané) celkem běžné. Nicméně to nepopírá fakt, že na této košili od Hanze skutečně byla dříve vyšší NCO hodnost. A u ARVN výsadkářu poradci rovněž dávali jmenovku často na levou stranu, opačně než obvykle. A bez armičky. A přiznám se, některé insignie nedokážu identifikovat. Nicméně, takto hojné ošití košile u poradce být klidně mohlo, ať už je ošití na Hanzově fotce původní, či ne. Pan Miraldi tomu říka "christmas tree uniform" tuším, poradci si zdobili polní uniformy a dokonce i maskáče takto přehnaně docela často (a pak v tom chodili jen po základně).

Příloha:
advisor.jpeg
advisor.jpeg [ 32.18 KiB | Zobrazeno 12402 krát ]

_________________
S přátelským pozdravem
SP5 Arthur "Doc" Frazer
Bravo Company, 2/3 Infantry, 199th Light Infantry Brigade
.................................
Long Bình, Biên Hòa province, III. CTZ

"Live long enough to become a problem to your kids."


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Kempové uniformy
PříspěvekNapsal: 13 lis 2011, 23:50 
Sergeant First Class
Sergeant First Class
Uživatelský avatar

Registrován: 05 říj 2011, 17:46
Příspěvky: 86
Bydliště: Ronkonkoma, Long Island, NY
Bratr píše:
Tak abychom si ujasnili terminologii: v zobrazené době je příslušník SF stejnej poradce jako každej jinej "poradce"... Ano, oba mají "hojně nášivkami zdobené"... ,košile ( ač jde o polní uniformu......) jenže: ukaž mi na téhle fotce jedinou neAmerickou insignii kromě VN para křídel nad pravou kapsou? (Což je v té době běžný standart - sloužil s nimi jako advisor - dostal jejich para křídla) Ale Francouzský křídla a SSI na pravém rukávu?
Kde jsi, prosím Tě, přišel na názor, že "to později převzala ARMY a později i Australané..."? Pamatuj: od počátku byli advisoři kádroví USSF (a tím "od počátku" myslím r.1957...) a advisory zůstali, přes všelijaké reorganizace, až do konce - práce "advisorů" jako poradců ve věci organizace protipartyzánských/podvratných akcí je totiž alfou i omegou USSF. Je fakt, že se během VN konfliktu objevovaly další a další posice "advisorů"- Rangerů, ženistů, mediků...jenže termín advisor (poradce) je kapku moc gumovej, aby se tam všechno vešlo...
Proč asi poradci u ARVN výsadkářů nosili jmenovku nalevo a bez "armičky"? Protože se nesměli moc lišit od místňáků ( a dokonce nosili místní maskáče - z téhož důvodu).


Zdravím, já jsem tam tu fotku dal spíš v reakci na tvrzení, že poradci neošívali hojně polní košile. Tuto fotku jsem vybral náhodně, protože tam je vidět právě to hojné ošití. Nereagoval jsem na poznámku o francouzských nášivkách. Zbytek je nedorozumění, když píšu že "to později převzala ARMY a později i Australané..." tak tím jsem měl namysli přímo výcvik BDQ. To jsem se dočetl v Miraldim, že výcvik BDQ vedli zprvu SF, později to převzala ARMY a rovněž některé roty BDQ později cvičili i Australané. To vůbec nesouviselo s košilí HBT, to byla jen moje úvaha, z jakého období je ta fotka, kterou jsem tam já dal. A skutečně jsem zde nechtěl škatulkovat určení SF v Namu, na to si netroufám, protože všeobecně o SF takový přehled nemám.

No ale vlastně to bylo z mé strany celé OT, příště budu více vážit slova, téma je o kempkových košilích a ne o poradcích (ať už SF, nebo ARMY, nebo cokoliv), za to se všem zůčastněným omlouvám.

_________________
S přátelským pozdravem
SP5 Arthur "Doc" Frazer
Bravo Company, 2/3 Infantry, 199th Light Infantry Brigade
.................................
Long Bình, Biên Hòa province, III. CTZ

"Live long enough to become a problem to your kids."


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Kempové uniformy
PříspěvekNapsal: 14 lis 2011, 08:13 
Sergeant First Class
Sergeant First Class
Uživatelský avatar

Registrován: 05 říj 2011, 17:46
Příspěvky: 86
Bydliště: Ronkonkoma, Long Island, NY
S touto argumentací v podstatě nelze než souhlasit.

_________________
S přátelským pozdravem
SP5 Arthur "Doc" Frazer
Bravo Company, 2/3 Infantry, 199th Light Infantry Brigade
.................................
Long Bình, Biên Hòa province, III. CTZ

"Live long enough to become a problem to your kids."


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Kempové uniformy
PříspěvekNapsal: 14 lis 2011, 18:10 
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel
Uživatelský avatar

Registrován: 03 dub 2008, 19:11
Příspěvky: 618
...lehce OT: ale není to náhodou tak, že ovál pod křídla se řídí jednotkou u které dotyčný přílušný para skill získal a přechází pak dál (např. seskoky u VII CORPS LRRP - získání křídel, pak přechod do Namu k 23rd ID LRRP - přesto nadále ovál VII CORPS)? Nevím to jistě, proto se ptám...u nás v jedenotce to je věčný téma :think: ...nenašel sem na to zatím spolehlivý zdroj.

_________________
SGT. Rossi, Mario
Co.E/51st Inf. - LRP
23rd "Americal" ID


Nahoru
 Profil  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Kempové uniformy
PříspěvekNapsal: 15 lis 2011, 01:33 
Colonel
Colonel
Uživatelský avatar

Registrován: 07 dub 2008, 14:14
Příspěvky: 698
Bydliště: Prágl
... má pravdu ten chlapec!...
Ovály zásadně u současně působící jednotky. Co by pak dělali chudáci z ostatních speciálních a ultraspeciálních part, lurpy nevyjímaje ;-)
Ještě k tomu vršku, když si člověk odmyslí ty francouzké nášivky, tak to vypadá jako regulerní vršek červených čepic ze 162 partičky (MAAG Abn. adv.) Nově příchozí ze států měli skutečně utility / HBT s regulerním armádním označením (armyčka,jméno,MAAG + třeba ten jungleman), ale v tom chodili "doma". Normálně chodili v ARVN maskáčích se jmenovkou na levé straně, bez armyčky. To jim vydrželo až do 68.
Ale co tam dělá ovál (162 det. měl dost podobný, tmavě modrý s modrým okrajem, ale měl tam ještě 13 bílých hvězdiček, jako ze znaku MAAG) a frantíckej riger? A už vůbec jakási nášivka na pravém rukávu? US ani ARVN není, tak snad Fr?
Každopádně hodně divoký.

_________________
... Don't mean nothin' ...
... take two salt pils and drive on ...


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 57 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Smazat všechny cookies z fóra | Tým | Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron

NAM 64-75
© Matrix 2008

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz