Právě je 28 bře 2024, 23:23



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 121 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Další
Autor Zpráva
Offline
 Předmět příspěvku: Re: LRP
PříspěvekNapsal: 23 čer 2009, 12:21 
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel
Uživatelský avatar

Registrován: 03 dub 2008, 19:11
Příspěvky: 618
ono to neni tak jednoduchy, jak se na prvni pohled zda... Sice o posilani civilnich optik z USA zminky sou, ale je treba je podrobit kritice...zohlednit tehdy pouzivany typy optik, rok, do kteryho by ta optika mela pasovat, atd. Jak uz jsem rikal, konkretne u ARMY mam za to, ze prichod systemu XM21 a potazmo optiky ART1 vytlacil ostani civilni upravy, protoze minimalne ta optika byla v te dobe asi to nejlepsi dosazitelny...a bylo to dostupny ze skladu, tedy nemuselo se za to platit 8)

_________________
SGT. Rossi, Mario
Co.E/51st Inf. - LRP
23rd "Americal" ID


Nahoru
 Profil  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Speciální jednotky ve Vietnamu
PříspěvekNapsal: 05 lis 2010, 00:44 
Sergeant First Class
Sergeant First Class

Registrován: 14 čer 2010, 09:04
Příspěvky: 88
Oi,
chtěl jsem se zeptat. Na netu jsem našel tuto fotku (příloha), která je značená : lcompany75thrangerxm21rb4.
Jelikož jsem neznalý, prosím neukamenovat. Je možný aby dotyčný byl airborne + 75th rangers zároveň? Já měl za to, že buď jedno nebo druhý.Pokud tedy je ta nášivka nad slepicí opravdu 75th rangers a né něco jiného.
Co by to mohlo být za rok?
Díky za info.


Přílohy:
lcompany75thrangerxm21rb4.jpg
lcompany75thrangerxm21rb4.jpg [ 314.05 KiB | Zobrazeno 8904 krát ]
Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Speciální jednotky ve Vietnamu
PříspěvekNapsal: 05 lis 2010, 01:54 
Colonel
Colonel
Uživatelský avatar

Registrován: 07 dub 2008, 14:14
Příspěvky: 698
Bydliště: Prágl
To je Robin Kristiansen z roty L 75th Inf. kterážto fungovala pod 101 Airborne divizí.
Nevím co máš přesně na mysli tím airborne a rangers, ale jelikož všichni rangeři z 75ky měli seskoky, tak měli ve stuze Airborne i Rangers.
Podle nášivky bych to tipoval na roky 1969-70.

_________________
... Don't mean nothin' ...
... take two salt pils and drive on ...


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Speciální jednotky ve Vietnamu
PříspěvekNapsal: 05 lis 2010, 17:16 
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel
Uživatelský avatar

Registrován: 07 dub 2008, 07:48
Příspěvky: 616
Bydliště: RVN/FRG
Arnie obávám se že všickni pajduláci z rot 75 th seskoky neměli zvláště pak ne v Namu ...

_________________
SSG PALMER, PETER V.
2D GANG BRAVO RED WARRIORS


Nahoru
 Profil  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Speciální jednotky ve Vietnamu
PříspěvekNapsal: 05 lis 2010, 21:20 
Master Sergeant
Master Sergeant

Registrován: 07 dub 2008, 00:02
Příspěvky: 105
Bydliště: Khu Khel Na, provincie Op Ava
sunshine píše:
Arnie obávám se že všickni pajduláci z rot 75 th seskoky neměli zvláště pak ne v Namu ...

Pravda pravda, všeobecně i výsadkové divize trpěly postupem času nedostatkem parašutisticky kvalifikovaného personálu, jako následek ztrát a (asi logicky) urychleného procesu výcviku jejich náhrad.

_________________
PFC Martin /JW/ Langer
Co. O (Ranger) 75th Inf.
3rd Bde. 82nd Abn.
(currently inactive)


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  ICQ
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Speciální jednotky ve Vietnamu
PříspěvekNapsal: 06 lis 2010, 11:12 
Major
Major
Uživatelský avatar

Registrován: 14 led 2008, 16:35
Příspěvky: 512
Bydliště: Plei Ku, II. CTZ RVN
Martin Langer píše:
sunshine píše:
Arnie obávám se že všickni pajduláci z rot 75 th seskoky neměli zvláště pak ne v Namu ...

Pravda pravda, všeobecně i výsadkové divize trpěly postupem času nedostatkem parašutisticky kvalifikovaného personálu, jako následek ztrát a (asi logicky) urychleného procesu výcviku jejich náhrad.


tenhle jev byl i u USSF a nejednalo se pouze o seskok ale obecně "SF qualified" personál. a to bohužel se jednalo i o oficíry..

_________________
SFC M.Z. Rebytt
A-218 Mike Force 62-65
A-204 B-20 MSF 67-69
There´s nothing like a Pepsi when you´ve been in the bush for a few days
20.prapor VC


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  ICQ
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Speciální jednotky ve Vietnamu
PříspěvekNapsal: 06 lis 2010, 11:48 
Colonel
Colonel
Uživatelský avatar

Registrován: 07 dub 2008, 14:14
Příspěvky: 698
Bydliště: Prágl
sunshine píše:
Arnie obávám se že všickni pajduláci z rot 75 th seskoky neměli zvláště pak ne v Namu ...


No takhle, to máte určitě pravdu a možná dobře že se to tu zmínilo. Ale já mluvil o LRP a Rangers jako celku. Jednotky LRP/LRRP/RANGERS byly a jsou oficiálně považovány jako full jump status jednotky a z toho vychází i ta nášivka Airborne Rangers, jak se zde ptal HHARO proč Airborne a Rangers dohromady. Třítýdení seskokový výcvik ve státech byl (možná ještě je) součástí LRRP výcviku.
Ale je dobré zmínit že během války byli nabíráni muži z nevýsadkově kvalifikovaných jednotek bez jump statusu a ten nebyl nikdy požadovám. Byla to pouze výhoda a pokud dotyčný sám chtěl, tak si ho mohl dodělat.
Jak zde bylo řečeno ani to že dotyčný přišel od paragánů, neznamenalo že měl seskoky, jelikož i výsadkové jednotky doplňovaly stavy lidí "rovnejma nohavicema", hlavně 101divize, která pouštěla lidi se seskokama do menších výsadkových jednotek jako 173Bde a pod. To byl jeden z hlavních důvodů, proč byla 101 divize přeorganizována na Airmobilní pouze s jednou Airborne brigádou do konce války.

_________________
... Don't mean nothin' ...
... take two salt pils and drive on ...


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Speciální jednotky ve Vietnamu
PříspěvekNapsal: 06 lis 2010, 13:49 
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel
Uživatelský avatar

Registrován: 03 dub 2008, 19:11
Příspěvky: 618
ano ano...to je naprostá pravda. Víc něž para výcvik se upřednostňoval výcvik na slaňování a na práci s lanem obecně, bylo to dáno právě způsobem výsadků LRP teamu do akce. Nicméně jsem v jednom dopise od vetána E/51 čet, že když se stahovali ze skalního útesu po laně, neboť měli ostatní cesty odříznuty NVA...tak sám píše, že to nikdy předtím nedělal, ale pod palbou se to velice rychle naučil... je to zvláštní. Jen doplním smyčku krátkého příběhu tím, že když doslaňoval poslední z teamu, tak místo, kde se předtím kryli bylo kompletně zasypáno minometnou palbou...

_________________
SGT. Rossi, Mario
Co.E/51st Inf. - LRP
23rd "Americal" ID


Nahoru
 Profil  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Speciální jednotky ve Vietnamu
PříspěvekNapsal: 07 lis 2010, 00:58 
Colonel
Colonel

Registrován: 09 bře 2009, 10:17
Příspěvky: 693
Nezbývá mi, než zase vlézt na území, kde nejsem stopro doma, ale něco vím:
Pokud jde o LRRP týmy - gen Westmoreland během války ve VN (a uznávám, že nevím žádné datum, pouze cituji zdroje) nařídil, aby každá InfDiv měla vlastní LRRP skupinu a tím předjal stav, který už stejně existoval: divize si i bez tohoto posvěcení ( a předtím) zřizovaly týmy, řekněme "hloubkového průzkumu", věc byla jen o tom, že to byla jejich soukromá záležitost a tudíž neexistovala jednotná nomenklatura,: říkalo se jim obvykle "Long range patrol" - teprve po Westmorelandově rozkazu se jim začalo říkat "LRRP" (LongRangeReconPatrol) a začaly být mandatorně zřizovány všude (ie. i tam, kde už byly, ale teď už s plným posvěcením)
Z toho plyne, že zdaleka ne všichni příslušníci LRRP měli Abn výcvik - tohle se začalo centralizovat až poté, co byly LRRP asssignovány Westyho rozkazem...
Další aspekt je v tom , že teprve začátkem sedmdesátých let se tyto LRRP týmy formovaly do tvaru tradičních Rangers a odtud pak tyto, poměrně roztříštěné skupiny byly zformovány do 75.pluku Rangers

_________________
F.U.


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Speciální jednotky ve Vietnamu
PříspěvekNapsal: 07 lis 2010, 12:13 
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel
Uživatelský avatar

Registrován: 03 dub 2008, 19:11
Příspěvky: 618
celkem jsi to vystih Bratře... nicméně postradatelnost AB výcviku u LRRP v Namu spíš vycházela ze způsobu nasazení, kdy se s výsadky padákem do terénu vlastně ani nepočítalo... Naproti tomu např. u LRRP ve WG byl all personel AB qualified...neboť tam se naopak počítalo jen s vysazováním na padácích v případě konfliktu.

Nicméně máš pravdu v tom, že celkově to bylo sjednocené až po 69 kdy je všechny nalili pod 75th RGR...tato unifikace sebou ovšem nesla nemalé problémy (převážně papírová válka, problémy s logistikou, speciálníma zbraněma, atd.), ale to je na jiné téma...

_________________
SGT. Rossi, Mario
Co.E/51st Inf. - LRP
23rd "Americal" ID


Nahoru
 Profil  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Speciální jednotky ve Vietnamu
PříspěvekNapsal: 07 lis 2010, 12:20 
Colonel
Colonel

Registrován: 09 bře 2009, 10:17
Příspěvky: 693
Jj, já chtěl jen poukázat na to, že minimálně v první polovině VN war neměli všichni lurpové nutně Abn. kvalifikaci - to nastalo až potom,: Westmorelandem ustavené LRRP byly totiž tvořeny z personálu s Ranger kvalifikací, kde Abn je součástí výcviku.
Trochu jsem šťoural v literatuře a vypadá to, že ten Westyho "sjednocovací" rozkaz je z r.1967 a sloučení pod 75.Reg z roku 1969.

_________________
F.U.


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Speciální jednotky ve Vietnamu
PříspěvekNapsal: 07 lis 2010, 21:23 
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel
Uživatelský avatar

Registrován: 03 dub 2008, 19:11
Příspěvky: 618
ujednocední dokríny LRP a přechod pod RGRs jsou dvě naprosto odlišné věci, navíc s různou datací. Něco je i na našem webu... http://www.lrrp.cz/page/lrpcz.html

_________________
SGT. Rossi, Mario
Co.E/51st Inf. - LRP
23rd "Americal" ID


Nahoru
 Profil  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Speciální jednotky ve Vietnamu
PříspěvekNapsal: 07 lis 2010, 22:40 
Major
Major
Uživatelský avatar

Registrován: 26 kvě 2008, 19:05
Příspěvky: 541
Bydliště: Paszinkowitz
Bratr píše:
divize si i bez tohoto posvěcení ( a předtím) zřizovaly týmy, řekněme "hloubkového průzkumu", věc byla jen o tom, že to byla jejich soukromá záležitost a tudíž neexistovala jednotná nomenklatura,: říkalo se jim obvykle "Long range patrol" - teprve po Westmorelandově rozkazu se jim začalo říkat "LRRP" (LongRangeReconPatrol) a začaly být mandatorně zřizovány všude (ie. i tam, kde už byly, ale teď už s plným posvěcením)


Jen bych to lehce upravil. LRRP jest Long Range Reconnaissance Patrol :-) Ale to je opravdu jen malá vsuvka.

_________________
2Lt. Thomas "Cherry" Tresznak
B Co., 1/27th Inf "Wolfhounds"
25th Infantry Division
"Nec Aspera Terrent"


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: LRP
PříspěvekNapsal: 08 lis 2010, 00:11 
Colonel
Colonel

Registrován: 09 bře 2009, 10:17
Příspěvky: 693
Ježkovy voči, Cherry, to vím a domníval jsem se, že to vědí i ostatní přítomní gentlemani, já halt rád zkracuju (Recon je běžně užívaná zkratka od Reconaissance), už takhle mi připadá, že si tu cintám pentli víc, než je zdrávo... :lol:
Když už o tom ale mluvíme, nejsem si jistej jak se těmhle týmům říkalo předtím a jak potom, ve vztahu LRP a LRRP...?
Mario: to máš jistě recht, mě na celý věci zaujal aspekt, že v před rokem 1967 byl vlastně celej projekt "Rangers" mrtvej, ten termín používali lurpové z čistě tradičních důvodů a naprostá většina v té době zobrazovaných nášivek (scrollů) jsou neoficiální - až po r.´69 se vůbec termín Ranger zase objevuje oficiálně a až někde v r.´74 tu máme oficiální 75.th InfRangerRegiment. Já nevím, školy nemám, ale takhle nějak jsem to pochytil... ;-)

_________________
F.U.


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: LRP
PříspěvekNapsal: 08 lis 2010, 00:36 
Colonel
Colonel
Uživatelský avatar

Registrován: 07 dub 2008, 14:14
Příspěvky: 698
Bydliště: Prágl
Kdepak Cherry, ten má vždycky pravdu a když ne, tak lampas má vždycky pravdu ;-)
Bratře, dokonce všichni lurpové Abn. kvalifikaci neměli ani do konce války. Co jsem kdysi četl, tak snad nemají Rangers 100% ani do dnes. Ale to je nějaký procento REMF, kteří nestojí za řeč ;-)
Jak psal Mario, z pohledu vojáků LRRP v namu, neměli všichni seskoky, protože prostě nebyly v namu požadovány, byla to jen výhoda (ačkoliv organizačně byli vedeni jako jump status)
Ohledně názvů LRP a LRRP bych to nějak neřešil, páč v tom sami měli ze začátku války hokej (i v oficiálních reportech) a sjednocení vzniklo až se zařazením pod 75ku. (např u 101ky působila ze začátku LRRP, ale zkratka byla Long Range Recon Platoon) V Něměcku počátkem 60tek vznikly dvě skupiny LRRP, ale na ceduli měli stejně LRP. V 68mém byla tendence označení LRP, pro vypuštění slova Reconaissance jako hlavního důvodu průzkumáků, ale za rok se k tomu pod 75kou zas vrátili, prostě hokej.
Jinak "Westy" se snažil rozjet LRP už od začátku, takže podpora byla, ale holt než to vyjde v rozkazu :twisted:
Doporučená literatura LRRP in Vietnam - Osprey a LRRP in action - Squadron.

P.S. dovolil jsem si přesun do fundovanějšího chlívku

_________________
... Don't mean nothin' ...
... take two salt pils and drive on ...


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 121 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Další

Smazat všechny cookies z fóra | Tým | Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron

NAM 64-75
© Matrix 2008

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz