Právě je 28 bře 2024, 23:00



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Exotika a nestandartní zbraně
PříspěvekNapsal: 23 bře 2009, 01:46 
Chief Warrant Officer 4
Chief Warrant Officer 4
Uživatelský avatar

Registrován: 14 pro 2008, 00:48
Příspěvky: 265
Bydliště: Radnice, D.C.
Interesantní, já bych si byl vsadil na karabiny M1 a M2 coby "weapons of choice" oné trudné doby. Můžeš podložit citací z literatury neb fotografickou evidencí?

_________________
CPL Hill, M. S.
A/1-15 INF, 3ID (re-en.); 96-01
"Jako okupace se to dá vydržet, ale jako bratrská pomoc to stojí za hovno."


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Exotika a nestandartní zbraně
PříspěvekNapsal: 23 bře 2009, 16:14 
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Uživatelský avatar

Registrován: 07 zář 2007, 18:11
Příspěvky: 329
Bydliště: Břasy - Durham - Jefferson city
Tak v knihách s etvrdí, ledacos, Garl Gustav je známej, ale madsena jsem ještě na žádné Nam fotce neviděl, dle mího tam bylo pár kousků na zkoušku...

_________________
Cpl. Martin P. McKoy
3/2 Pl. B Co/1. bat. 8. Cav. 1. Cav. Div.
1968-1970


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  ICQ
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Exotika a nestandartní zbraně
PříspěvekNapsal: 23 bře 2009, 18:49 
Corporal
Corporal

Registrován: 16 kvě 2008, 15:33
Příspěvky: 24
504th.pir píše:
Tank Hill píše:
504th.pir píše:
Matrix: Nesedí to uplně přesně na nic - Austen měl rukojeti okopírované z MP-40 a sklápěcí pažbu vzdáleně podobnou MP-40. Pažba na tomhle vypadá jako "jednotrubková" pažba některejch Stenů Mark II a většiny Mark III a předek je taky Mark II. Možná (spekulace!) dodělaná pistolová rukojeť, protože původní "držadlo" (kus plechu na trubce) stojí hromsky za pendrek.


Fotku jsem viděl později. Ze Stenu to vychází jednoznačně. Myslím že to je VC made nebo úprava ať už anglického nebo australského Stenu. Vypadá to jako by na hlavni byla muška. Můžeme se o tom jen dohadovat.



No těžce mě to připomíná mušku z M1 A1 Thompson :dance:
Ale to už sou fakt jen doměnky :-)

_________________
SEAL Team Two , Detachment Alpha , 7th Platoon Vrchlabí
V namořnictvu jsem celej zatracenej život, máma byla mořska panna, táta zase neptun byl, kosti ja mám ze železa plivu oheň ther a lih, tvrďák jsem a tvrďák budu !!!!


Nahoru
 Profil  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Exotika a nestandartní zbraně
PříspěvekNapsal: 23 bře 2009, 19:06 
Sergeant
Sergeant

Registrován: 17 lis 2008, 15:43
Příspěvky: 38
Bydliště: Praha
Tank Hill píše:
Interesantní, já bych si byl vsadil na karabiny M1 a M2 coby "weapons of choice" oné trudné doby. Můžeš podložit citací z literatury neb fotografickou evidencí?

Ty jsi to nevěděl? Zelený bareti mají přece široká záda a tak můžou nosit 3 až 5 Madsenů na každém rameni. A někdy i víc. :liar:
Což je hodně praktický. A taky vybírej si mezi tolika zbraňemi od M1903 až po M2. Zákonitě si vybereš něco jiného třeba Madsena.
Už jen proto, že to bylo napsáno v té brožuře Osprey. :D


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Exotika a nestandartní zbraně
PříspěvekNapsal: 24 bře 2009, 00:42 
Master Sergeant
Master Sergeant
Uživatelský avatar

Registrován: 03 bře 2008, 21:44
Příspěvky: 99
Bydliště: skládka Praha
No o používání v dřívějších letech jak píšeš 57-62 nic nevim,ale jelikož obě zbraně se začaly vyrábět od 45 roku pro Dánsko(Madsen,vyvážel se taky do Thajska) a Švédsko(Gustav),tak se jich tam pár možná dostat mohlo ale standart poradců byly v tý době americký zbraně,masovější používání bych datoval tak od 63-64(hlavně Gustav)kdy jím byly vyzbrojeny i celé recon teamy(64-67,SOG)a SEALs ho používali taky často než začaly být nahrazovány 16kama a xemama,ale v omezený míře se používal, řekl bych,až do konce působení US ve válce(je k vidění i u marine recon).Byla vyvinuta i verze Gustava s pevným tlumičem a všechny zbraně měly odstraněný výrobní číslo. Madsen se používal určitě jen v omezený míře(taky jsem neviděl jedinou fotku,jenom několik zmínek ).A jinak proč Gustava používali? Prostě nic lepšího nebylo.Co bylo z us palety zbraní za automaty tak to máš M3ku a Thompson(M3 zrovna spolehlivostí moc neoplývala a thompson je těžkej a relativně dlouhej).Možná i kvuli tomu že měl Gustav v zásobníku o 4 náboje víc,náboje byly lehčí a tak při podobný váze měli vyšší počet nábojů než třeba u M3.SOGové jich nosili 12+jeden ve zbrani což máš už 52 nábojů rozdíl. Jinak o kvalitě Gustava hovoří i to,že se donedávna používal v několika evropských a asijských armádách(možná ještě používá).

_________________
MACV-SOG CCC RT Vermont
SFC Dinkeloo John D.


Nahoru
 Profil  ICQ
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Exotika a nestandartní zbraně
PříspěvekNapsal: 24 bře 2009, 09:18 
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel
Uživatelský avatar

Registrován: 03 dub 2008, 19:11
Příspěvky: 618
Pokud jsi takovym odbornikem, jak o sobe tvrdis, tak pro tebe nemuze byt problem odpovedet na tak "lehkou" otazku, jakou jsi sam polozil, ne? Stejne to vis z nas vsech, co chodi na tohle forum, nejlip, soudim z toho, co rikas.... Ja osobne se taky priklanim k nevzdelancum a troufnu si tvrdit, ze ze zacatku byly nejrozsirenejsi karabiny M1 a M2-spis, a ne samopaly madsen a gustav.... A duvod proc je pouzivali uz tu nastinil Din, ja to vidim podobne, coz ti ovsem nestaci... Tak prosim, ted nam tedy odhal to tajemstvi...stejne z te cele diskuse mam dojem, ze jsi tu otazku polozil, jen aby jsi pak mohl rici: Bratri, jste vsici vedle, je to tak a tak... Tak nas nenapinej :twisted:

_________________
SGT. Rossi, Mario
Co.E/51st Inf. - LRP
23rd "Americal" ID


Nahoru
 Profil  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Exotika a nestandartní zbraně
PříspěvekNapsal: 24 bře 2009, 10:32 
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel
Uživatelský avatar

Registrován: 03 dub 2008, 19:11
Příspěvky: 618
...nevim jestli tim miris na utajeni ucasti US, tuhle vyhodu mozna mohlo mit svedsky kacko bez cisla pro SOGy...pro pripad, ze by zbran byla zajata. Ale pro advizory pod MAAG? Navic se mi dost nezda ta tva formulace, ze tyhle kvery pouzivali poradci "prakticky jenom"...nezlob se na me, ale o tom, ze by nekdy prevazovaly se mluvit neda....

_________________
SGT. Rossi, Mario
Co.E/51st Inf. - LRP
23rd "Americal" ID


Nahoru
 Profil  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Exotika a nestandartní zbraně
PříspěvekNapsal: 24 bře 2009, 12:17 
Sergeant
Sergeant

Registrován: 17 lis 2008, 15:43
Příspěvky: 38
Bydliště: Praha
Takže, NNB a ostatí:
Pro McCoy: Fotečky Madsena aby nebyl rudý jak vlajka S. Vietnamu.
A popisek More captured VC weapons and equipment. From left to right, the weapons are: Danish Madsen 9mm sub-gun, British STEN MkII 9mm, and US M2 carbine and interestingly, a Chinese-Communist copy of a Thompson M1A1. Soc Trang 1963-64
Photo by: Reuben Ritter

Z čeho jasně vyplývá, že SF (USSF) nosili prakticky jen Madseny aby měli dost munice v ráži 9mm od VC. :D
Nejsem členem žádné organizace ani se nezajímám o Vietnam a SF dlouho. Taky jsem si s nikým nepsal a nemluvil třeba s člověkem co sloužil u SF přes 30 let (nebyl kancelářská krysa) od 50 do 80tých let a uměl česky, polsky, rusky, německy a samozřejmě anglicky.
Takže MY (Já) neznalí věci a problému si myslíme, že to byla karabina M1 či M2, protože si mohl brát munici od svých spolubojovníku z ARVN a byla přesnější a měla lepší dostřel a pak vše v .45ACP protože to VC složilo.
Bez ohledu na období 1957-62 a co dostávali od CIA.

Odkaz na jedno fórum http://www.quansuvn.net/index.php?topic=41.220 s pěknýma obrázkama z druhé strany.
Pro NNB: Buď rád, že nechápeš.


Přílohy:
madsen2.jpg
madsen2.jpg [ 33.77 KiB | Zobrazeno 13138 krát ]
madsen.jpg
madsen.jpg [ 25.52 KiB | Zobrazeno 13136 krát ]
Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Exotika a nestandartní zbraně
PříspěvekNapsal: 24 bře 2009, 12:28 
Colonel
Colonel
Uživatelský avatar

Registrován: 07 dub 2008, 14:14
Příspěvky: 698
Bydliště: Prágl
504th.pir: Ty a SF a Vietnam a dlouho? Hmm nesmysl ;-)
Ale ten čínskej Tomík mě dostává :clap:

Jen bych doplnil a to SF opravdu není až tak moje parketa, že Madsen by mohl být tak nejvíce rozřířenej exotickej model, ale tak zhuba jeden na skupinu...? Oblíbená finta vystřel na VC první z nestandardní zbraně ať má o čem přemýšlet...

_________________
... Don't mean nothin' ...
... take two salt pils and drive on ...


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Exotika a nestandartní zbraně
PříspěvekNapsal: 25 bře 2009, 19:54 
Corporal
Corporal

Registrován: 16 kvě 2008, 15:33
Příspěvky: 24
[quote="Arnie"]504th.pir: Ty a SF a Vietnam a dlouho? Hmm nesmysl ;-)
Ale ten čínskej Tomík mě dostává :clap:

čínskej Tomík ? Co to je probůh :-) :P

_________________
SEAL Team Two , Detachment Alpha , 7th Platoon Vrchlabí
V namořnictvu jsem celej zatracenej život, máma byla mořska panna, táta zase neptun byl, kosti ja mám ze železa plivu oheň ther a lih, tvrďák jsem a tvrďák budu !!!!


Nahoru
 Profil  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Exotika a nestandartní zbraně
PříspěvekNapsal: 25 bře 2009, 20:42 
Master Sergeant
Master Sergeant
Uživatelský avatar

Registrován: 03 bře 2008, 21:44
Příspěvky: 99
Bydliště: skládka Praha
http://tactical.nekromantix.com/forum/v ... php?p=4576 sice je to stránka nějaký nadstavby počítačový hry ale fotky jsou origo a některý hodně zajímavý,mutantů samodomo je tam taky pár hlavně karabin,pak je tam vz58,nějaká překopanina mausera atd.

_________________
MACV-SOG CCC RT Vermont
SFC Dinkeloo John D.


Nahoru
 Profil  ICQ
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Exotika a nestandartní zbraně
PříspěvekNapsal: 26 bře 2009, 01:54 
Colonel
Colonel
Uživatelský avatar

Registrován: 07 dub 2008, 14:14
Příspěvky: 698
Bydliště: Prágl
Citace:
čínskej Tomík ? Co to je probůh :-) :P


Myslíš tu čínskou kopii Thompsona?
Zajímavé je že podle popisku jde o kalibr 11mm či .44?
Sajrajt ;-)

_________________
... Don't mean nothin' ...
... take two salt pils and drive on ...


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Exotika a nestandartní zbraně
PříspěvekNapsal: 27 bře 2009, 01:48 
Master Sergeant
Master Sergeant

Registrován: 07 dub 2008, 00:02
Příspěvky: 105
Bydliště: Khu Khel Na, provincie Op Ava
Co jsem tak konkrétně koukal, tak v Rotmannově Green Berets in Vietnam se zmiňuje, že byl v early years Madsen rozšířenější než MP40 a Karl Gustav...

Otázka proč to tahali /mohli tahat? M3ka se ukázala jako nepřesná a težká pro domorodce, thomson ještě težší a xkrát dražší, M1 karabina zase lehce ovladatelná ale bez potřebného zastavovacího efektu - možná byl madsen přijatelný kompromis, čili z nouze ctnost

O sterilitu asi nepůjde, přece jenom když je cvičili a podporovali, tak rákosníkům taky museli logicky dovážet nějaké zbraně.

Edit: Bratře, co se týká že poradci vlastně zbraně netahali, myslíš že VC po poradcích nestřílel, protože to není slušné střílet na neozbrojené? :twisted:

_________________
PFC Martin /JW/ Langer
Co. O (Ranger) 75th Inf.
3rd Bde. 82nd Abn.
(currently inactive)


Naposledy upravil Martin Langer dne 27 bře 2009, 02:05, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Poslat e-mail  ICQ
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Exotika a nestandartní zbraně
PříspěvekNapsal: 27 bře 2009, 02:19 
Master Sergeant
Master Sergeant

Registrován: 07 dub 2008, 00:02
Příspěvky: 105
Bydliště: Khu Khel Na, provincie Op Ava
Příště specifikuj svou otázku, protože na začátku ses ptal proč poradci používali Káčka a Madseny...ale vidím že si vystačíš přijít na odpověď sám, a odbydeš další názory a možnosti tím, že položíš další otázku na kterou sis zase v podstatě sám ve svých příspěvcích odpověděl...tos mohl rovnou napsat článek "Madsen, KG a ostatní in early years"

_________________
PFC Martin /JW/ Langer
Co. O (Ranger) 75th Inf.
3rd Bde. 82nd Abn.
(currently inactive)


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  ICQ
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Exotika a nestandartní zbraně
PříspěvekNapsal: 27 bře 2009, 04:39 
Chief Warrant Officer 4
Chief Warrant Officer 4
Uživatelský avatar

Registrován: 14 pro 2008, 00:48
Příspěvky: 265
Bydliště: Radnice, D.C.
Bratr píše:
to Tankhill: tedy, nezlob se na mě, ale tohle snad nemusím dokládat, "Swedish K" a "Madsen" jsou pro SF notoricky známé, uvádí je snad každá kniha, ketrá se věcí zabývá - já se taky neptám na to, zda je používali, ale proč.


Pardon, ta otázka nebyla úplně šťastně formulovaná. Do specek nevidím a ani mě nějak extra netankujou, ale zmínka o Kpist m/45 a hlavně Madsenu (v našich končinách metla notně exotická) mě zaujala/překvapila. Spíš to mělo znít nějak jako "Hmmm, zajímavý, moh bys mě odkázat na nějakou dostupnou literaturu nebo fotky?", pročež děkuju za pozdější zmínku o Stantonovi etc.

_________________
CPL Hill, M. S.
A/1-15 INF, 3ID (re-en.); 96-01
"Jako okupace se to dá vydržet, ale jako bratrská pomoc to stojí za hovno."


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Smazat všechny cookies z fóra | Tým | Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron

NAM 64-75
© Matrix 2008

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz