Právě je 28 bře 2024, 15:46



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Exotika a nestandartní zbraně
PříspěvekNapsal: 27 bře 2009, 10:14 
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel
Uživatelský avatar

Registrován: 03 dub 2008, 19:11
Příspěvky: 618
Bratr píše:
Johne Wayne...
už jsem vysvětlil dřív, že mě zajímalo, proč to byly právě ty "exotický" skandinávský zbraně. Důvod, že byly nejlepší na trhu, je moje vlastní úvaha - nechtěl jsem to nikomu podsouvat a čekal jsem, kdo k tomu co dodá. Jak už jsem uvedl dřív, měl jsem vodítko v rozhovoru s jedním veteránem USSF, ale nebyl jsem si jist spolehlivostí. Místo rozumných úvah jsem se dozvěděl, že se snažím dělat chytrýho, naposled od Tebe, nebo vytrvalýho omílání "Já si myslím, že v týmu..." - tam, kde ještě žádné týmy nebyly.
Tak si říkám - má cenu sem vůbec přispívat, když ze se ze mě každý snaží udělat blbce?
Zdravím
Bratr


Hele hned se necerti, pravda je, ze zpusob, jakym tu vedes diskusi smrdi trochu povysenosti... Nicneme, tvoje uvahy zni celkem logicky a myslim, ze mas i zajimavy konkretni fakta k teto problematice. Nikdo te nebude kamenovat za to, kdyz si vytahnes vlakno a neco nam o tom sepises, naopak vsichni se radi poucime. Myslim, ze nemluvim jen za sebe, kdyz reknu, ze obdobi let 1957 - 1961, na ktery tu narazis ty, je trosku neprobadana oblast. Ja osobne bych se rad neco noveho dozvedel... Takze pokud mas co sdelit, napis to sem. Na otazky z tohoto obdobi ti zde, jak vidno, nikdo erudovane neodpovi, protoze se v nem nikdo poradne nevyzna a jen odhaduje... Ale znovu opakuji, uber trosku z plynu, prece jen jsi tu novy, nikdo nevi, co od tebe cekat a naopak ty nevis koho cim urazis... Nemysli si, ze kdyz nam sem napises par uvah z obdobi, o kterym tu nikdo moc nic nevi, tak z tebe padnem na zadky. Dobre jmeno si vytvoris vecnyma fakticky hodnotnyma prispevkama, ne tim, ze z nas budes delat blbce. Tak vzhuru do toho... 8)

_________________
SGT. Rossi, Mario
Co.E/51st Inf. - LRP
23rd "Americal" ID


Nahoru
 Profil  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Exotika a nestandartní zbraně
PříspěvekNapsal: 27 bře 2009, 11:25 
Colonel
Colonel
Uživatelský avatar

Registrován: 07 dub 2008, 14:14
Příspěvky: 698
Bydliště: Prágl
Promiňte ale tahle debata mi připadá jak rozhovor hluchej s blbym.

Bratr se ptal, proč v počátečních letech VNwar 1957-62, používali poradci z USSF jako osobní zbraň prakticky jenom samopaly Madsen a Karl Gustav?
Bylo tady několik názorů, že to nebyly prakticky jenom tyto zbraně, ale i jiné i ty americké. Jestli má někdo jiné informace, sem s nima, rád se poučím (a asi nejen já).
Otázka je, jestli k tomu nedošlo při nějaké konkrétní operaci? V tom přídadě dal ale Bratr dost široký časový úsek. Ono to mohlo být i dříve, nebo i jinde (Laos, Thajsko, Filipíny ...)

A jeho druhá otázka, proč právě tyhle skandinávské exotiky zde byla také již naznačena. USSF potřebovali malou, lehkou a spolehlivou zbraň kterou amíci ještě neměli.

Add k týmům, nemluvil jsem o týmech SF ale ARVN či CIDG.

Abych zde jen nekecal, přikládám pár obrázků, páč já tam tenkrát nebyl, tak můžu vycházet jen ze vzpomínek a fotek z té doby.


Přílohy:
Poznámka: USSF někdy v 62 s M1
USSF_62.JPG
USSF_62.JPG [ 46.68 KiB | Zobrazeno 8660 krát ]
Poznámka: USSF v 61 s MP40
USSF_61.JPG
USSF_61.JPG [ 38.36 KiB | Zobrazeno 8663 krát ]

_________________
... Don't mean nothin' ...
... take two salt pils and drive on ...
Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Exotika a nestandartní zbraně
PříspěvekNapsal: 28 bře 2009, 01:24 
Sergeant
Sergeant

Registrován: 17 lis 2008, 15:43
Příspěvky: 38
Bydliště: Praha
Nerozšíříme tuhle debatu o poradcích ve Vietnamu všeobecně? Od OSS přes MAAGI, MAAGV až MACV? Ono je to totiž trošku složitější. Poradci nebyli jen od SF a je rozdíl cvičit CIDG a RVNAF. A také být v neutrálním Laosu a nebo v Namu.


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Zbraně USSF v jihovýchodní Asii 50/60 leta (přesun z Exotiky
PříspěvekNapsal: 28 bře 2009, 02:59 
Master Sergeant
Master Sergeant
Uživatelský avatar

Registrován: 03 bře 2008, 21:44
Příspěvky: 99
Bydliště: skládka Praha
v celku dobrý nápad,klidně bych se chopil pojetí výzbroje MACV -SOG od roku 64 do konce působení ve válce,pač jak jsem psal výše o tom co se dílo před tím nic nevím a pouze jsem usuzoval,takže asi tak,napíšu to do vlákna o SOGách, plus uvedu niance na které jsem zatím narazil a přidám fota které jsou k dispozici.Mohlo by se to i celkově hodit jak začínajícím RT tak pro doplnění informací ostatním.

_________________
MACV-SOG CCC RT Vermont
SFC Dinkeloo John D.


Nahoru
 Profil  ICQ
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Zbraně USSF v jihovýchodní Asii 50/60 leta (přesun z Exotiky
PříspěvekNapsal: 29 bře 2009, 12:53 
Colonel
Colonel
Uživatelský avatar

Registrován: 07 dub 2008, 14:14
Příspěvky: 698
Bydliště: Prágl
Dotoho chlapi :clap:

_________________
... Don't mean nothin' ...
... take two salt pils and drive on ...


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Zbraně USSF v jihovýchodní Asii 50/60 leta (přesun z Exotiky
PříspěvekNapsal: 30 bře 2009, 21:10 
Sergeant
Sergeant

Registrován: 17 lis 2008, 15:43
Příspěvky: 38
Bydliště: Praha
a copak to tu máme? že by madsen? Je to madsen, není to madsen? :naughty:


Přílohy:
sf.jpg
sf.jpg [ 39.05 KiB | Zobrazeno 8965 krát ]
Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Zbraně USSF v jihovýchodní Asii 50/60 leta (přesun z Exotiky
PříspěvekNapsal: 30 bře 2009, 22:29 
Chief Warrant Officer 4
Chief Warrant Officer 4
Uživatelský avatar

Registrován: 14 pro 2008, 00:48
Příspěvky: 265
Bydliště: Radnice, D.C.
Já myslím, že z fotky je dostatečně zřetelné, že obrýlený operativec v pozadí třímá topůrko od sekerky (za tolar, příslušná sekera je za dva zlatý).

_________________
CPL Hill, M. S.
A/1-15 INF, 3ID (re-en.); 96-01
"Jako okupace se to dá vydržet, ale jako bratrská pomoc to stojí za hovno."


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Zbraně USSF v jihovýchodní Asii 50/60 leta (přesun z Exo
PříspěvekNapsal: 20 úno 2011, 20:45 
Major
Major
Uživatelský avatar

Registrován: 08 úno 2009, 14:04
Příspěvky: 493
Něco pro Bratra:
Tady máš ty kvéry oba! :angel: Advisor v civilu(černém pyžamu) ma Karla,Viet(taktéž v civilu)Madsena.Fotka je bez popisu,ale dle ošacení US advisorů bychom se do let 57-61 mohli vlézt.Ale starší než 62 to určitě nebude!
Pouze jeden člověk tam má uniformu(ducky),zbytek je v civilu,takže bych to odhadoval na pány ze CIA a ti okolo by mohli být early CIDGs.CIDG založilo CIA na počátku r.61.Ale to je jen moje hypotéza.Kdyby ta fotka byla z pozdějších let,uniforem by tam bylo víc a převažovaly by US zbraně,hlavně karabina M1.
Horalé to rozhodně taky nebudou(nemají na to ksichty),ti byli cvičeni až od r.62 uniformovanými SF a byli vyzbrojeni výhradně US zbraněmi,nejčastěji karabiny M1,M3,Thompson,BAR.


Přílohy:
ARVN-Madsen.jpg
ARVN-Madsen.jpg [ 48.54 KiB | Zobrazeno 8734 krát ]

_________________
Hans Lauper
www.usmcvietnam.websnadno.cz
Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Zbraně USSF v jihovýchodní Asii 50/60 leta (přesun z Exo
PříspěvekNapsal: 20 úno 2011, 23:13 
Major
Major
Uživatelský avatar

Registrován: 08 úno 2009, 14:04
Příspěvky: 493
Má teorie je jednoduchá.CIA byla organizace provádějící tajné operace,včetně výcviku partyzánů atd.Z důvodů utajení zvolili čistě neamerické zbraně.Něco jsem studoval,ale proč to tak bylo mi nikde nesdělili.Je psáno,že zbraně používat nesměli,ale kdoby chtěl pobíhat v cizí zemi s holou prdelí?Tak aspoň takhle.V případě zajetí či smrti by toho moc nezjistili.Zbraně byly z Evropy.

_________________
Hans Lauper
www.usmcvietnam.websnadno.cz


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Zbraně USSF v jihovýchodní Asii 50/60 leta (přesun z Exo
PříspěvekNapsal: 20 úno 2011, 23:26 
Major
Major
Uživatelský avatar

Registrován: 14 led 2008, 16:35
Příspěvky: 512
Bydliště: Plei Ku, II. CTZ RVN
ta fotka taky může bejt z Laosu

zprvu CIA zajišťovala mise SF v Laosu a Vietnamu.. pak to přehodili na MACV v 62tym
hell, budu si muset zas pročíst Stantona - tam to je...

_________________
SFC M.Z. Rebytt
A-218 Mike Force 62-65
A-204 B-20 MSF 67-69
There´s nothing like a Pepsi when you´ve been in the bush for a few days
20.prapor VC


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  ICQ
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Zbraně USSF v jihovýchodní Asii 50/60 leta (přesun z Exo
PříspěvekNapsal: 20 úno 2011, 23:28 
Chief Warrant Officer 2
Chief Warrant Officer 2
Uživatelský avatar

Registrován: 01 led 2008, 16:34
Příspěvky: 203
Bydliště: Praha
A pokud se nemýlím, měly zbraně odstraněná sériová čísla. Nepamatuji si už zdroj, ale právě u těhle jednotek jsem cosi o "sterilních zbraních" četl.

_________________
PO3 Darryl Young
Seal Team 1, Det. Golf, Juliet Platoon
Long Phu


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  ICQ
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Zbraně USSF v jihovýchodní Asii 50/60 leta (přesun z Exo
PříspěvekNapsal: 21 úno 2011, 08:38 
Major
Major
Uživatelský avatar

Registrován: 08 úno 2009, 14:04
Příspěvky: 493
Přesně tak nějak jsem to myslel i já,proč měli neamerické heblata.Inu,tajné operace. ;-)

_________________
Hans Lauper
www.usmcvietnam.websnadno.cz


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Zbraně USSF v jihovýchodní Asii 50/60 leta (přesun z Exo
PříspěvekNapsal: 21 úno 2011, 10:06 
Major
Major
Uživatelský avatar

Registrován: 14 led 2008, 16:35
Příspěvky: 512
Bydliště: Plei Ku, II. CTZ RVN
po Zátoce sviní se rozhodli pánové z Langley předat CIDG program armádě. Doporučil to John Richardson Desmondovi Fitzgeraldovi, což byl šéf daleko-východní CIA divize. tohle rozhodnutí bylo na základě National Security Action Memorandum #57
pokud se tajná polovojenská operace rozrostla (lidi,materiál) tak že se nedalo mluvit o polovojenskej - přesahovala zdroje CIA, pak byla převedena pod ministerstvo obrany
- snad sem to pochopil a přeložil správně
v červnu 62 se McNamara sešel s představiteli MACV a resortem obrany na Hawaii z důvodu vojenskýho převzetí CIDG programu od CIA. Gen. Harkins - velící MACV - byl doprovázen Col. Mortonem - náčelníkem special warfare branch, J-3 MACV
výsledek schůzky: ministerstvo obrany souhlasilo s postupnym převzetím odpovědnosti za program od CIA na jeden rok a dát odpovědnost za CIDG program SF

ono se totiž předpokládalo že v roce 63 - cílový datum převedení CIDG programu pod SF byl 1. červen 63 - že SF budou mít kontrolu zhruba nad 50000 žoldáky a 14ti kempy a byli připraveni expandovat na 125 000 žoldáků a 49 kempů v dalšim roce
čili CIA platila žoldáky, SF, financovala výzbroj, hadry, výstavbu kempů a komplet logistický zázemí.... neni divu že to chtěli přehodit na SF :)

5tá skupina ustanovila v Braggu 76ti člennej velící a zásobovací element pro službu ve Vietnamu, jednoduše označenej jako HQ Detachment, 5th SFG (Provisional)
6 lidí z týhle skupiny přeletělo do Pope AF Base 29týho srpna 62 a přiletěli do Saigonu 5týho září. toho data Col. Morton vytvořil jeho předběžné HQ US Amy SF Vietnam
první větší kontingent personálu přiletěl do Saigonu 14týho a 15týho září 62, na 6ti měsíční tůru. 8mýho listopadu přiletěl zbytek HQ Detachmentu do Saigonu. po jejich příletu MACV formálně založilo HQ US Amy SF Vietnam (Provisional)

celej převod SF operací a CIDG programu se menoval Operace Switchback
Col. Morton založil společný TOC CIA-SF ve čtvrti Cholon v ulici Tran Hung Dao. budova sousedila s MAAG-V budovou. měl tam 14 oficírů a 43 poddůstojníků aby úzce spolupracovali s Col. Gilbertem Laytonem - šéf CIA CSD (combined studies division) a Col. Gilem Stricklerem - Laytonovo zástupce, měl na starosti logistický aspekty Oper. Switchback

_________________
SFC M.Z. Rebytt
A-218 Mike Force 62-65
A-204 B-20 MSF 67-69
There´s nothing like a Pepsi when you´ve been in the bush for a few days
20.prapor VC


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  ICQ
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Zbraně USSF v jihovýchodní Asii 50/60 leta (přesun z Exo
PříspěvekNapsal: 21 úno 2011, 10:19 
Major
Major
Uživatelský avatar

Registrován: 14 led 2008, 16:35
Příspěvky: 512
Bydliště: Plei Ku, II. CTZ RVN
ještě k těm steril operacím - pan Moore ve svej knize GB píše že při jednej misi na severu v 64tym měli sterilní nejen kvery ale i hadry, trenky, ponožky, radia, padáky

vztaženo na sogy "across the fence" je steril a steril ...
tam se spíš jednalo o nemožnost identifikace přílušnosti k jednotce což ?

_________________
SFC M.Z. Rebytt
A-218 Mike Force 62-65
A-204 B-20 MSF 67-69
There´s nothing like a Pepsi when you´ve been in the bush for a few days
20.prapor VC


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  ICQ
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Zbraně USSF v jihovýchodní Asii 50/60 leta (přesun z Exo
PříspěvekNapsal: 24 úno 2011, 18:27 
Major
Major
Uživatelský avatar

Registrován: 08 úno 2009, 14:04
Příspěvky: 493
Měl bych tu ještě jednu fotku,kde jsou ty dvě heblata vyobrazená výše.Račte si povšimnout v pozadí schovaného Mausera C96.Zajímavá je šestnáctka ještě bez doražeče,ale už s třicítkovým zásobníkem.Gustav v popředí má něco na ústí hlavně.Ten třetí samopal by mohl být MP40.Fotka by se měla týkat zbraní Sealů.


Přílohy:
sealsweapons19646016056sy6.jpg
sealsweapons19646016056sy6.jpg [ 54.39 KiB | Zobrazeno 8537 krát ]

_________________
Hans Lauper
www.usmcvietnam.websnadno.cz
Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Smazat všechny cookies z fóra | Tým | Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron

NAM 64-75
© Matrix 2008

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz