Právě je 28 bře 2024, 22:42



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 76 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
Offline
 Předmět příspěvku: Korea
PříspěvekNapsal: 20 pro 2009, 23:35 
Colonel
Colonel

Registrován: 09 bře 2009, 10:17
Příspěvky: 693
Tak nevím, jestli to Matrix a webmaster skousnou, ale je fakt, že není na škodu se tu aspoň rámcově zmínit o konfliktu na korejském poloostrově: je to zajímavé přechodové období mezi WW2 a Vietnamem a (jak už se tu někdo zmínil), je to taková "zapomenutá válka".
Tak jen nevím: asi není třeba připomínat historické souvislosti - koneckonců se tu pohybujeme na teritoriu stránek určených VN war.
Snad tedy jen základní věci, týkající se uniforem/výstroje/zbraní a jejich případná návaznost na VN.
Do Koreje nastupovaly US ozbrojené síly načisto nepřipraveny na nový konflikt. USMC, která zde opět stvrdila své heslo "First to go, last to know" (česky "první, koho tam pošlou, ale poslední, komu se něco řekne") se v (pozdější Jižní) Koreji vylodila v uniformách a s výstrojí z konce WW2. Přesněji-výstroj byla trestuhodně ještě pořád M41 (armáda byla o něco flexibilnější, takže pěšáci do Koreje byli vybaveni M44/45 ruksaky).
V této době už i US Army dodávala svým jednotkám výstroj v unifikované olivově zelené barvě a už dokonce pominuly doby, kdy zelená výstroj měla ještě pískové (khaki) lemování/obšití (pozůstatek z přechodových let 43-44).
Velmi brzo se ukázalo, že zimní měsíce v Koreji se vyznačují mimořádně tuhou zimou. Operativně vznikla modelová řada uniforem M51, sestávající z podvlékaček a trika s dl.rukávem, vlněné košile a kalhot, field jacketu a kalhot "kapsáčů" (kopírující velmi těsně M43) a parky (větrovky).
Nebudeme si nalhávat, že byly všechny jednotky na frontě vyzásobeny novým typem uniforem: stejně jako za WW2 a později ve VN, se těmito novými modely mohli pochlubit "písaři a kuchaři" na divizi (sboru, armádě...) zatímco maníci na frontě hrdinně mrzli. Jako boty se nejvíc používaly tzv. "shoe-packy" z dob WW2: gumové galoše s koženým vrškem. Běžné bylo nosit do nich dvoje filcové vložky a vlněné ponožky (taky součást M51 výbavy) a protože se tyto doplňky fasovaly v násobném množství, měli seržanti za úklol dohlížet, aby si GIs měnili vložky a ponožky pokud možno dvakrát denně a měli tak možnost věci usušit (jak to probíhalo v bojových podmínkách, nechám na vaší představivosti)
Vlněné kalhoty a košile M51 se vyznačují (aspoň podle mého soudu) naprostou neroztrhatelnosí - je to skutečně asi nejpoctivěji vyrobená řada v historii US ozbr. sil.
Kalhoty jsou tuhé jak prkno a košile tlusté jak svetr. Však se taky jako zimní varianta udržely až do přelomu 70/80 let, než se začalo objevovat mikrovlákno a podobné vynálezy.
Zajímavý detail je, že už od roku 1948 armáda zaváděla zmenšené hodnostní nášivky pro NCOs, dokonce s rozlišením pro bojové/nebojové jednotky. Během Korejské války se sice vyskytovaly, ale souběžně se staršími typy a po (tuším) roce 51 byly zrušeny a armáda se kajícně vrátila k tradiční velikosti.
Tož tak - co mě napadlo.

Zdravim

Bratr

_________________
F.U.


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Korea
PříspěvekNapsal: 21 pro 2009, 10:44 
Staff Sergeant
Staff Sergeant

Registrován: 21 říj 2009, 22:42
Příspěvky: 58
Korejská válka je neméně zajímavá.Dodnes jsem si myslel,že jsem divnej,protože jsem kromě sebe nepotkal nikoho kdo by se o toto téma zajímal.U nás jde pole neorané.Přitom vzniklo v období padesátých let mnoho zajímavé výstroje,výzbroje a především techniky.


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Korea
PříspěvekNapsal: 21 pro 2009, 12:55 
Captain
Captain
Uživatelský avatar

Registrován: 01 čer 2009, 12:54
Příspěvky: 462
Otázka je jestli řešíte sbírání věcí nebo reenacting..tedy ježdění na akce. Sběratelů znám víc, ale o nějaké partě která by v tom jezdila na akce jsem neslyšel. Věci asi nebude takový problém sehnat jako zbraně. Garand je úzkoprofilovka dnes už takřka nesehnatelná a s omezenou, problematickou funkčností. Takže pokud nebude celá jednotka mít Tomíky stojíte před problémem co do ruky..... :think:

_________________
GMG 1 Tex Roberts


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Korea
PříspěvekNapsal: 21 pro 2009, 13:15 
Sergeant Major
Sergeant Major
Uživatelský avatar

Registrován: 08 kvě 2008, 18:31
Příspěvky: 131
Bydliště: Uherské Hradiště
Lze do Korejského období zahrnout i první model kempek nebo to je až pozdější záležitost?Když jsem sledoval MASH tak tam takové nějaké oblečení nosili,nemluvě o klasické vysoké šněrovací obuvi bez přezek,tudíž ne M43.

_________________
SP4 Marty Hayek alias Dung in Action

4th "IVY" infantry division

Plei Ku

Nad alkoholem nelze zvítězit...pouze Moraváci remízovali.


Nahoru
 Profil  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Korea
PříspěvekNapsal: 21 pro 2009, 13:28 
Warrant Officer
Warrant Officer

Registrován: 13 bře 2008, 17:06
Příspěvky: 173
Bydliště: Camp Evans, I.CTZ
No Tommy gun se už moc na Koreu nehodí.Když samopal tak M3 olejničku,dále M2 Carabina,BAR a již zminovaný M1 Garand.
Dále bych uvedl, že Korea bya přelomová i v tom, že u bojových jednotek začali sloužit společně s bělochy i černoši.

Níže přikládám fotku heavy rifle squad od 1st Cav z roku 51.Vojáci jsou v v letní ústroji.HBT košile,bavlněné košile,a výstroj Garand a BAR opasky,někdo M44/45 řemení,bandalíry pro M1 Garand a Mk II granáty.

No Marty podle MASHe bych se moc neřídil.Je to film...a je tam dost blbostí.A první model Kempek se na Koreu nehodí, jelikož byl zaveden v roce 1958.Na Koreu je nejlepší HBT košile.


Přílohy:
5643b423104d8455480b936a7de12232.jpg
5643b423104d8455480b936a7de12232.jpg [ 120.2 KiB | Zobrazeno 12780 krát ]
Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Korea
PříspěvekNapsal: 21 pro 2009, 14:02 
Captain
Captain
Uživatelský avatar

Registrován: 01 čer 2009, 12:54
Příspěvky: 462
Nevím jak moc se Tomík nosil v Korei nebo, páč to není moje parketa, ale na pár fotkách jsem ho viděl, takže bych předpokládal, že zas takovej úlet to není. To co jsem tím chtěl říct je to, že je to jedinej lehce dostupnej kvér hodící se na toto období....bohužel.

_________________
GMG 1 Tex Roberts


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Korea
PříspěvekNapsal: 21 pro 2009, 14:17 
Colonel
Colonel

Registrován: 09 bře 2009, 10:17
Příspěvky: 693
David H: souhlas - Thompsony se sice už nevyráběly na rozdíl od M3 "maznic", ale žádnej úlet to není, prostě em trojek bylo víc a byly víc vidět. Tommy-gun do Koreje sedí jak tamto na tamto.
Téčko: nesouhlasím s tím zavedením kempek. První model vznikl již v r.1947, ale v Koreji se začal objevovat až v r.1952 - byla to skoro kopie HBT M43 včetně 13hvězdičkových knoflíků a "gas flap", jen košilové kapsy byly už menší a ploché.A kalhoty měly běžné kempkové kapsy, jak je známe z pozdějších modelů. První várka byla dokonce ještě šita z HBT materiálu, ale v r.1952 se objevují soupravy z bavlněného (hladkého) poplinu, a s plastovými knoflíky.
M.A.S.H. je fajn seriál, ale v uniformách je to hrůza.

Bratr

_________________
F.U.


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Korea
PříspěvekNapsal: 21 pro 2009, 15:00 
Warrant Officer
Warrant Officer

Registrován: 13 bře 2008, 17:06
Příspěvky: 173
Bydliště: Camp Evans, I.CTZ
No jo máš pravdu Bratře.Ted koukám do chytré knihy a je to tak.Nevim jak mě to napadlo s tim 58,ale někde jsem to tak četl.Ale asi někde na netu a tam občas bejvaj blbosti.

Omlouvám se za matení.


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Korea
PříspěvekNapsal: 21 pro 2009, 15:35 
Colonel
Colonel

Registrován: 09 bře 2009, 10:17
Příspěvky: 693
Z toho si nic nedělej, splete se každej. Nemate tě rok 1958 tím, že tehdy USMC zavedla první ne-HBT "utilities"? :D

Bratr

_________________
F.U.


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Korea
PříspěvekNapsal: 21 pro 2009, 21:26 
Sergeant Major
Sergeant Major
Uživatelský avatar

Registrován: 08 kvě 2008, 18:31
Příspěvky: 131
Bydliště: Uherské Hradiště
Samozřejmě že pro mě MASH či jiný film není směrodatný,ale člověk se může od něčeho odpíchnout a ptát se a doufat,že to ti znalejší uvedou na pravou míru.
Klidně přikládejte fotky,chci být co nejchytřejší 8)
Uvítám i odkazy kde koupit

_________________
SP4 Marty Hayek alias Dung in Action

4th "IVY" infantry division

Plei Ku

Nad alkoholem nelze zvítězit...pouze Moraváci remízovali.


Nahoru
 Profil  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Korea
PříspěvekNapsal: 21 pro 2009, 21:39 
Major
Major
Uživatelský avatar

Registrován: 08 úno 2009, 14:04
Příspěvky: 493
Koreu jsem taky chvíli dělal,mimochodem pár hezkých fotek je přímo tady na foru.
viewtopic.php?f=8&t=104&st=0&sk=t&sd=a&start=75

_________________
Hans Lauper
www.usmcvietnam.websnadno.cz


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Korea
PříspěvekNapsal: 22 pro 2009, 10:47 
Staff Sergeant
Staff Sergeant

Registrován: 21 říj 2009, 22:42
Příspěvky: 58
Otázka je jestli řešíte sbírání věcí nebo reenacting..tedy ježdění na akce. Sběratelů znám víc, ale o nějaké partě která by v tom jezdila na akce jsem neslyšel. Věci asi nebude takový problém sehnat jako zbraně. Garand je úzkoprofilovka dnes už takřka nesehnatelná a s omezenou, problematickou funkčností. Takže pokud nebude celá jednotka mít Tomíky stojíte před problémem co do ruky.....

_________________
Bohužel kamaráde.Je to bída s lidmi na NAM natož na nějakou Koreu.Rennact bych dělal rád ale není s kým. :( Jedinej na koho jsem narazil,že se zabývá alespoň padesátými lety v Evropě je http://www.combat-ready.biz,kteří mají také bídu o lidi,přestože mají výzbroj a techniku.O toto období je bohužel malý zájem.Bohužel Praha,odkud jsou je pro mne ze západu daleko na pravidelné ježdění ale už jsme ve spojení a těším se na jaro a delší dny. :) Ví tady někdo o někom kdo ještě toto období dělá a neshraňuje to jenom ve skříni??


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Korea
PříspěvekNapsal: 22 pro 2009, 13:50 
Private E-2
Private E-2
Uživatelský avatar

Registrován: 20 úno 2009, 23:42
Příspěvky: 8
Bydliště: Texas
sgt.peterson píše:
Bohužel kamaráde.Je to bída s lidmi na NAM natož na nějakou Koreu.Rennact bych dělal rád ale není s kým. :( Jedinej na koho jsem narazil,že se zabývá alespoň padesátými lety v Evropě je http://www.combat-ready.biz,kteří mají také bídu o lidi,přestože mají výzbroj a techniku.O toto období je bohužel malý zájem.Bohužel Praha,odkud jsou je pro mne ze západu daleko na pravidelné ježdění ale už jsme ve spojení a těším se na jaro a delší dny. :) Ví tady někdo o někom kdo ještě toto období dělá a neshraňuje to jenom ve skříni??

Myslím, že by se našlo víc lidí teři by rádi vyjeli na "Koreu", ale problémje že žádny akce na tohle téma se asi nepořádají (resp. nevím o nich).

_________________
SP4 Lukáš " Tragic" Coufal
Co. O (Ranger) 75th Inf.
3rd Bde. 82nd Abn.


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  ICQ
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Korea
PříspěvekNapsal: 22 pro 2009, 13:53 
Captain
Captain
Uživatelský avatar

Registrován: 01 čer 2009, 12:54
Příspěvky: 462
V podstatě je jedno jaký období děláš, protože jestli chceš jezdit na akce tak není problém přizvat i kvalitně vypadající jednotku v koreácké výstroji. Já spíš myslím, že tady žádná jednotka není. Část dělá Nam, zbytek modernu...případně něco mezi. Myslím US jednotky...

_________________
GMG 1 Tex Roberts


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Korea
PříspěvekNapsal: 22 pro 2009, 14:04 
Private E-2
Private E-2
Uživatelský avatar

Registrován: 20 úno 2009, 23:42
Příspěvky: 8
Bydliště: Texas
David Hényk píše:
V podstatě je jedno jaký období děláš, protože jestli chceš jezdit na akce tak není problém přizvat i kvalitně vypadající jednotku v koreácké výstroji. Já spíš myslím, že tady žádná jednotka není. Část dělá Nam, zbytek modernu...případně něco mezi. Myslím US jednotky...

To máš pravdu, čistě koreovy jednotky tady nejsou :(

_________________
SP4 Lukáš " Tragic" Coufal
Co. O (Ranger) 75th Inf.
3rd Bde. 82nd Abn.


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  ICQ
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 76 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Smazat všechny cookies z fóra | Tým | Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron

NAM 64-75
© Matrix 2008

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz