Právě je 28 bře 2024, 23:31



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 43 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
Offline
 Předmět příspěvku: Údolí Stínů - dotaz
PříspěvekNapsal: 15 črc 2009, 12:43 
Private

Registrován: 15 črc 2009, 12:08
Příspěvky: 3
Pro většinu z vás to bude asi banální otázka, takže prosím bez posměšných poznámek :D ale proč mají někteří vojáci ve filmu na rameni nášivku 1. kavalerie a zároveň i "All American", nebo "Americal" na druhém rameni?

Ono bylo možné být příslušníkem dvou různých divizí?

Jinak můj dojem z filmu:
Bohužel po Četě teprve druhý vysokorozpočtový film o Vietnamu v historii, což je smutné připomenutí. Souhlasím s názorem, že Apokalypsa, Oběti Války i Full Metal Jacket jsou tématické filmy, ale nejsou tak uplně o vietnamské válce.

Je to klasický válečný film ze staré školy, v zásadě nic převratného, ale dobré. Oceňil jsem hlavně názorné předvedení hrůzné účinosti zbraní jako je napalm, gatling a fosforového granátu - moc pěkné a poučné :twisted:

Bohužel obrovský problém je zde (jako ve většině svých filmů) Mel Gibsoň. Patos na patos, těžkej nábor do armády, ale hlavně do církve a to je opravdu svinstvo. Scénky se zaleháváním granátů, pouštěním do vrtulníku "více zraněného", hrdinské padnutí při záchraně druha a tisíc dalších nechutných klišé (asi se to i párkrát stalo, ale sakra ty kluci byli posraný strachy a nebyla to žádná banda Rambů - jak se asi cítí Mel, chtěli se dostat domu, takže tak jak je to ve filmu, je to nesmysl)

Škoda, Mel to trochu zazdil, takže některé křečovitě hrdinské hlášky ruší od zážitku a někdy až rozesmívají, ale jinak akční část velmi dobrej standard. Bohužel se to celé odehrává na jedný louce, což je trošku škoda, ale kvůli snaze o reálnost konkrétní akce to chápu.


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Údolí Stínů - dotaz
PříspěvekNapsal: 15 črc 2009, 13:35 
First Lieutenant
First Lieutenant
Uživatelský avatar

Registrován: 03 dub 2008, 19:02
Příspěvky: 365
Bydliště: Bars and whorehouses all around the DMZ
Nášivka na levym rameni značí příslušnost k aktuální divizi, nášivka na pravym předchozí divizi (v tomto případě divizi, jejímž byl příslušníkem před převelením k 1st Cav).

_________________
Sgt Martin "Hootch" Bouda
3d Force Reconnaissance Company 1966 - 1970
USMC Force Reconnaissance Units 1942 - 1995


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  ICQ
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Údolí Stínů - dotaz
PříspěvekNapsal: 15 črc 2009, 13:57 
Private

Registrován: 15 črc 2009, 12:08
Příspěvky: 3
Díky


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Údolí Stínů - dotaz
PříspěvekNapsal: 15 črc 2009, 14:55 
Major
Major
Uživatelský avatar

Registrován: 26 kvě 2008, 19:05
Příspěvky: 541
Bydliště: Paszinkowitz
Guma píše:
Bohužel obrovský problém je zde (jako ve většině svých filmů) Mel Gibsoň. Patos na patos, těžkej nábor do armády, ale hlavně do církve a to je opravdu svinstvo. Scénky se zaleháváním granátů, pouštěním do vrtulníku "více zraněného", hrdinské padnutí při záchraně druha a tisíc dalších nechutných klišé (asi se to i párkrát stalo, ale sakra ty kluci byli posraný strachy a nebyla to žádná banda Rambů - jak se asi cítí Mel, chtěli se dostat domu, takže tak jak je to ve filmu, je to nesmysl)
Škoda, Mel to trochu zazdil, takže některé křečovitě hrdinské hlášky ruší od zážitku a někdy až rozesmívají, ale jinak akční část velmi dobrej standard. Bohužel se to celé odehrává na jedný louce, což je trošku škoda, ale kvůli snaze o reálnost konkrétní akce to chápu.


No, já bych to neviděl tak černě. Je třeba si uvědomit souvislosti. Tedy, že se jednalo o samotný počátek konfliktu, kdy ještě nikoho nenapadlo, že se o pár let později budou odehrávat masové protesty proti Vietnamu etc.
Jak jsem i někde četl, tento "patriotismus" tam prostě přítomen byl. GI´s věřili, že bojují za správnou věc a proto někdy jejich činy tomuto přesvědčení odpovídaly. Navíc je Amerika velmi nábožensky založená země, takže bych nikterak nepranýřoval fakt, že je ve filmu přítomen i aspekt náboženství.

_________________
2Lt. Thomas "Cherry" Tresznak
B Co., 1/27th Inf "Wolfhounds"
25th Infantry Division
"Nec Aspera Terrent"


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Údolí Stínů - dotaz
PříspěvekNapsal: 15 črc 2009, 15:50 
Captain
Captain
Uživatelský avatar

Registrován: 01 čer 2009, 12:54
Příspěvky: 462
Hlavně je potřeba si uvědomit, že to jsou Američani a ne dnešní připosraní Češi, kteří nechápou proč by se měli do čehokoliv angažovat a je jim všechno u prdele. Záměrně píšu dnešní, abych neurazil ty kteří se obětovali v obou válkách a dokázali, že i tenhle národ má svoje elity.
Nevím co ti připadá na tom, že Amíci věří v Boha, jako svinstvo? Protože ty sám nevěříš? a nechápu co je "rambovského" na tom, že necháš evakuovat někoho kdo je víc raněný než ty. Mám za to, že na tom není nic nenormálního...je to normální lidská vlastnost a říká se jí soucit. Přišlo ti divný, že v Black Hawk Down šli D-borci na pomoc posádce sestřeleného vrtulníku, přesto, že tušili, že jdou na smrt? Mě ne..já tohle na Američanech obdivuji. Oni svoje lidi neopouští...
Jasně že Gibon je Patriot s velkým P ale to filmu neubírá. Jenže je typické pro čecháčkovství se takovým věcem vysmívat bez znalosti souvislostí.
Omlouvám se za výlev, ale přečíst si tohle na Seznamu tak mě to nechá chladným, ale tady mi to přijde trochu eklhaft....

_________________
GMG 1 Tex Roberts


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Údolí Stínů - dotaz
PříspěvekNapsal: 15 črc 2009, 15:57 
Captain
Captain
Uživatelský avatar

Registrován: 01 čer 2009, 12:54
Příspěvky: 462
Jo a není špatný o tom něco přečíst a něco vědět, než začneš kritizovat. Pak se nebudeš divit tomu, že se to odehrává na "jedné louce". :doh:

_________________
GMG 1 Tex Roberts


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Údolí Stínů - dotaz
PříspěvekNapsal: 15 črc 2009, 16:27 
Private

Registrován: 15 črc 2009, 12:08
Příspěvky: 3
Tak to zase prrr. Nechci se tady pouštět do žádný přestřelky, ale zase opatrně, nedělej ze mě vola.

Já rozhodně nemám nic proti Američanům ani proti statečnosti a je jasný proč se jde pro lidi v padlym vrtulníku - nechápu co to sem taháš.
Nemíchej tady obdiv k američanům a způsob natočení konkrétního filmu. Jde to udělat i bez patosu a neustálého modlení, dokonce je to pak většinou ještě silnější zážitek, o tom se můžeš přesvědčit v mnoha válečnejch filmech.

Beru odhodlání a hrdinství, ale to skákání na granáty a opakování scén s "řekněte mojí ženě....." a výdech. Je je prostě už tolikrát viděný a tolikrát parodovaný, že to už dneska jako dojemná scéna nefunguje. To dojímalo v ruskejch eposech z 50. let.

Takže, mě nevadí americký dojemný hrdinství, mě tam rušej konkrétní filmový klišé. Ale jak jsem psal, podle mě dobrej nam, jasná volba

No a to s tou loukou.........to se ti musim vysmát. Já taky vim že tam se to prostě odehrálo, ale zase - bavim se o filmu, tzn. mohlo bejt víc času věnováno boji odříznutý jednotky v lese, nebo vrtulníkům atd.


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Údolí Stínů - dotaz
PříspěvekNapsal: 15 črc 2009, 16:45 
Master Sergeant
Master Sergeant

Registrován: 07 dub 2008, 00:02
Příspěvky: 105
Bydliště: Khu Khel Na, provincie Op Ava
Musím říct, že mi tenhle film taky nic moc nedal. Podruhé se na něj nepodívám, je to opravdu velice jednoduchý patriotický krvák, s kupou klišé, bez nadávek (!!!) a bez hlubšího poselství než je ono podprahové "Join the Army, be a hero" jako u BHD.

_________________
PFC Martin /JW/ Langer
Co. O (Ranger) 75th Inf.
3rd Bde. 82nd Abn.
(currently inactive)


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  ICQ
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Údolí Stínů - dotaz
PříspěvekNapsal: 15 črc 2009, 17:33 
Major
Major
Uživatelský avatar

Registrován: 26 kvě 2008, 19:05
Příspěvky: 541
Bydliště: Paszinkowitz
Já osobně bych tento snímek tak příkře nehodnotil. Ano, absence některých jevů jako nadávání je zjevná. Ale není možné, že je to tak trochu způsobeno tím, že se jednalo o jinou dobu? Všichni víme, že postupem času vše tak nějak zhrublo.
Třeba takový film Zachraňte vojína Ryana je na výrazy typu "fuck, shit" etc. velmi skoupý.
Čeho jsem si v případě Údolí stínů všiml, byla absence kuřáků. Tedy až na dva maníky, kterých jsem si všiml. Ale v té době, kdy to šlo do kin jsem četl článek, že to bylo dané trochu tím, že americká administrativa chtěla snížit konzumaci tabákových výrobků, což se projevilo i tlakem na reklamní média, film atd. (viz. stažení, i u nás, neodmyslitelné reklamy s "kouřícím kovbojem" na cigarety Marlboro).
Možná je to blbost, ale říkám jen, co jsem četl.

_________________
2Lt. Thomas "Cherry" Tresznak
B Co., 1/27th Inf "Wolfhounds"
25th Infantry Division
"Nec Aspera Terrent"


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Údolí Stínů - dotaz
PříspěvekNapsal: 15 črc 2009, 18:13 
Sergeant Major
Sergeant Major
Uživatelský avatar

Registrován: 08 kvě 2008, 18:31
Příspěvky: 131
Bydliště: Uherské Hradiště
Možná že je to film plný patosu,ale osvědčeného patosu,který připomene že kdysi kdesi byla válka a že v ní umírali lidi kteří věřili své věci.
Určitě nebude umírající hrdina vzkazovat domů ženě že byl posera.
A to že někdo přenechá místo v mixéru více zraněnému mi nepřijde divné neboť vím že na průstřel ruky nezemřu narozdíl od borca flambovaném na napalmu a poletím dalším.

74% veteránů potvrdilo že by sloužilo znovu,takže na tom patriotizmu asi taky něco bude.

_________________
SP4 Marty Hayek alias Dung in Action

4th "IVY" infantry division

Plei Ku

Nad alkoholem nelze zvítězit...pouze Moraváci remízovali.


Nahoru
 Profil  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Údolí Stínů - dotaz
PříspěvekNapsal: 15 črc 2009, 22:19 
Captain
Captain
Uživatelský avatar

Registrován: 01 čer 2009, 12:54
Příspěvky: 462
Gumo nedělám z tebe vola, jen nesouhlasím s tím co píšeš. Tečka.

_________________
GMG 1 Tex Roberts


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Údolí Stínů - dotaz
PříspěvekNapsal: 16 črc 2009, 09:46 
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel
Uživatelský avatar

Registrován: 07 dub 2008, 07:48
Příspěvky: 616
Bydliště: RVN/FRG
ad nášivky: nášivka na pravém rameni je tzv. combat patch, představující předchozí bojovou službu tzn. je to pouze ta jednotka u které sloužil maník v bojové zóně. ve filmu je možno vidět 82 ABN z doby WW2 a Dominikánské republiky, USSF z poradcovské služby v Namu či 7ID z Koreje.
ad klišé: scény cos popisoval se zaléhavaním granátu či smrtí po přenechání místa ve vrtulníku těžce raněnému kamarádovi jsouu založeny na skutečnosti. samozřejmě akorát holywoodsky nastavené. celý film je podle skutečnosti na základě knihy rekonstruující akci "We were soldiers ... once and young". Knihu jsem četl tak mohu potvrdit skutečný stav věcí. Kniha krom bojových akcí popisuje i stav doma u rodin vojáků včetně prvotních dnů oznamování o ztrátách příbuzným. proto to má své místo i ve filmu. nelze také opomenout, že se jedná o stav věcí z roku 1965, kdy se na pojem "za boha za vlast" ještě hodně hledělo. některé rodinné scény jsou samozřejmě hodně nastavované bo na samotný čistě krvavěválečný filmek by nepříšlo zas tolik lidí.

resumé: jsou tam sice občas nastavované a přehnané záležitosti či odklony od reality (třeba průběh odříznutí 2. čety roty B, chybná jednotková příslušnost amerického japonce Nakayami či kýčovitý závěrečný šturm atd. ) avšak v globálu se ty událostě prostě tak nějak semlely

_________________
SSG PALMER, PETER V.
2D GANG BRAVO RED WARRIORS


Nahoru
 Profil  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Údolí Stínů - dotaz
PříspěvekNapsal: 16 črc 2009, 20:31 
First Lieutenant
First Lieutenant

Registrován: 03 dub 2008, 19:43
Příspěvky: 361
měl jsem tu čest,že jsem byl pozvaný na tajné soukromé první
promítání v praze.bylo ve stejný den,jako byl promítán v usa.
důvodem jeho promítání v praze bylo,že štáb,který jej natáčel,
právě točil v čr xxx s vin dieselem.na natáčení se podílel
i bratr,který mě pozval na toto promítání ve slovanském domě.

film we were soldiers měl takový význam pro američany,že při hledání
lokace,kde se bude natáčet,nebyly peníze,ale aby místo bylo co
nejvěrohdnější skutečnému místu!pokuď si pamatuju dobře,film byl
točený na území usa.víc info bude mít bratr,tak se v případě zájmu
můžete zeptat.

ploutev

p.s. při vstupu do uzavřené zony,jsem výměnou za pozvánku dostal :
hot dog,kýbl coly a barel popkornu.během promítání jsou produkoval
neuvěřitelné množství průmyslového odpadu.je to neekologické! :lol:

_________________
Ploutev
Sat Soc An
Puc a puc a Ho Chi Minh


Nahoru
 Profil  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Údolí Stínů - dotaz
PříspěvekNapsal: 09 pro 2009, 17:39 
Sergeant
Sergeant
Uživatelský avatar

Registrován: 26 srp 2008, 12:43
Příspěvky: 47
Bydliště: CZECH BUDWEIS
Guma napsal:
[Jinak můj dojem z filmu:
Bohužel po Četě teprve druhý vysokorozpočtový film o Vietnamu v historii, což je smutné připomenutí. Souhlasím s názorem, že Apokalypsa, Oběti Války i Full Metal Jacket jsou tématické filmy, ale nejsou tak uplně o vietnamské válce.


To ja si myslim,ze se najdou i jine "vysokorozpoctove" filmy.Ale četa to neni.Alespon podle toho co rikal Stone.Prej to moc nestalo,herci tenkrat taky skoro "zadarmo" pac je nikdo moc neznal.Zadny drahy efekty taky ne,jedna M-113,asi dva vrtulniky,nic nemuseli nicit...A ani necekal ze to bude tak dobry,natoz oskary.

Prirovnal bych to k Irglovy a Hansardovi a jejich oskarovy...film natocili myslim ze rikali den,nebo tyden..dobre,mozna mesic,stalo to asi nic a co z toho bylo.

Doufam ze to nikdo nevezme tak,ze tu hanim četu.To naopak.Pro me jeden z nejlepsich filmu. I kdyz,kdyby tam meli misto ARViNů batohy T62 a jeste par malejch detailů tak i na prvnim mistě.


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Údolí Stínů - dotaz
PříspěvekNapsal: 11 pro 2009, 14:51 
Private
Uživatelský avatar

Registrován: 22 lis 2009, 21:40
Příspěvky: 2
Bydliště: Český Krumlov
Pokud se mohu přidat se svým názorem - tedy američani, na rozdíl od nás, opravdu té svojí vlajce věří, a to i dnes po všech těch věcech v Iráku a Afganistánu. Vesměs většina např. Bushe jr. nemusí, ale není to taková nenávist jako u nás k politikům. Oni jsou patrioti, a proto ten Gibson tam prostě sedí. Ten film zobrazuje dobu kolem roku 1965 a v té všichni věřili, že dělají správnou věc. O to větší šok to musel být pro tehdy vládnoucí garnituru, když začaly protesty proti válce.


Nahoru
 Profil Poslat e-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 43 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Smazat všechny cookies z fóra | Tým | Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron

NAM 64-75
© Matrix 2008

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz