USA, 1978, 183 min
Režie: Michael Cimino
Scénář: Deric Washburn
Kamera: Vilmos Zsigmond
Hudba: Stanley Myers
Hrají: Robert De Niro (Michael Vronsky),
Christopher Walken (Nick), John Savage (Steven), John Cazale
(Stanley 'Stosh'), Meryl Streep (Linda), George Dzundza
(John), Chuck Aspegren (Axel), Rutanya Alda (Angela)
V malém pensylvánském městě Clairton končí další pracovní týden. Pro pětičlennou partu zdejších ocelářů je ale trochu jiný, než ty předešlé. Pravda, úplně jiný není. Do hospody po práci je nutné zaskočit, i když se za pár hodin Steven žení. Stevenova svatba není jedinou mimořádnou událostí. Je to jejich poslední společný víkend předtím, než Mike, Nick a Steven odjedou do Vietnamu.
Výraznou postavou party je Mike. Dělá dojem člověka, který má věci pod kontrolou. Ať se jedná o závod s tahačem, nebo o lov jelenů. Lov na jelena má ale čas, nejdřív je třeba oženit Stevena. V Clairtonu žije početná komunita ruských nebo snad rusínských a jiných slovanských přistěhovalců a jejich potomků, patří k ní i hlavní hrdinové filmu. Koná se proto pravoslavná svatba, na hostině zní Kaťuša, svatebčané si připíjejí Na zdorovije a opilci se pokouší o kozáčka. Na svatbu se zatoulá i Zelený baret, Mike a Nick se od něj chtějí dozvědět, jak to ve Vietnamu vypadá, ale dostanou z něj pouze několik slov, mezi kterými dominuje FUCK.
Druhý den odjíždí parta do hor na lov jelenů. Tentokrát s nimi není Steven, který si užívá čerstvého manželství. Mike nejradši loví ve dvojici s Nickem, protože to je jediný člověk z party, který se dokáže pohybovat rychle a tiše. Mike loví jelena na jeden výstřel. Podle jeho slov - jedna rána a je po všem. I na tom posledním lovu před odjezdem se mu podaří jednu ránu zasadit.
Lovec jelenů je tříhodinový film, který by se dal rozdělit do tří hodinových částí - před, ve a po Vietnamu. V předvietnamové části je velký prostor věnován svatbě. Po svatbě a lovu na jelena se děj přesune do Vietnamu, kde v celkem krátké scéně dojde k setkání tří přátel. Většina děje ve Vietnamu se odehrává ve vězení a na útěku. Povietnamová část sleduje především Mika po návratu domů, jeho začleňování se zpět do života. Lovec jelenů je spíš film o následcích války, než válečný film. Dost lidí nedokáže skousnout jistou rozvleklost filmu, což se týká hlavně té "svatební" části. Snímek získal pět Oscarů: nejlepší film, za režii, střih, zvuk a za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli (Christopher Walken).
Za vietnamového šťouru bych chtěl napsat, že mě nepřekvapuje třeba to, že Nick a Steven jsou u stejné jednotky. Pokud se kamarádi přihlásili dobrovolně, armáda to umožňovala. Překvapuje mě časový rozsah děje. Protože mezi útěkem z vězení a Mikovým návratem do Saigonu (pro Nicka) by musely uplynout asi tři roky. Podle všeho se Mike vrací během pádu Saigonu v dubnu 1975, ale 101.Airborne, u které sloužili, to ve Vietnamu zabalila v roce 1972. Nevím, jestli to opravdu tak bylo myšleno, nebo se někde stala chybička a je mi to i vcelku jedno. Film má vypovídat o něčem jiném a běžný divák si toho nevšimne.
Soundtrack k filmu The Deer Hunter obsahuje tyto skladby:
1. Cavatina
2. Praise
3. Troika
4. Katyusha
5. Struggling Ahead
6. Sarabande
7. Waiting His Turn
8. 'Memory Eternal
9. God Bless America
10. Catavina